Skatteekspert: Derfor bør du ikke stole alt for meget på Skat
Skatteborgerne stoler for meget på, at Skat har alle nødvendige oplysninger for at kunne udsende en retvisende årsopgørelse.
Men Skat har netop ikke alle oplysninger, og hvis vi ikke selv kontrollerer tallene, kan vi blive snydt for fradrag, der kunne gøre skatten mindre.
Det er erfaringen hos Doris Erlandsen, der er partner i Deloittes skatteafdeling.
»Folk stoler mere eller mindre 100 pct. på, at Skat har alle nødvendige oplysninger om os. Holdningen er, at det er nok i orden. Men erfaringen fra vores arbejde med kunderne viser, at det langt fra er tilfældet,« siger Doris Erlandsen.
Hun mener, at en del af forklaringen skal findes i digitaliseringen af samfundet. At elektroniske årsopgørelser har afløst udgaven på papir.
»Det er jo ikke sværere at kontrollere tallene digitalt end at gennemgå den gamle trykte årsopgørelse. Men hvor mange af os får lige kontrolleret, hvad der er sendt til e-Boks. Ja, hvor mange af os tjekker den månedlige lønseddel. Og så er det jo i øvrigt ikke alle, der er blevet digitaliseret,« forklarer skatteeksperten.
Derfor opfordrer hun danskerne til at bruge et par timer på den årsopgørelse, som fra 14. marts vil være tilgængelig via Skats TastSelv-service. Den giver svaret på, om Skat skal tilbagebetale overskudsskat, eller om man i stedet skal indbetale en restskat.
»Danskerne står i kø for at få det svar. Men i iveren for at få svaret så hurtigt som muligt, glemmer mange, at de rent faktisk måske kunne slippe billigere, hvis alle fradrag bliver registreret,« tilføjer Doris Erlandsen.


