Fortsæt til indhold

Boligejere jagter lån med kort løbetid

Interessen for at få afviklet boliggælden hurtigt er stærkt stigende.

Privatøkonomi

Boliglån med kortere løbetid har fået et gennembrud. 3 ud af 10 boligejere vælger nu lån med en løbetid på 20 år eller derunder, både når de lægger om, og når de optager tillægslån.

Udviklingen var også tydelig ved den seneste opsigelsesfrist den 31. oktober. Men tendensen har været der hele 2016, viser tal fra realkreditinstitutterne.

I Nordea Kredit har man gennem hele året registreret en stigende interesse uanset, om der er tale om udstedte lånetilbud eller lånetilbud, der er givet i forbindelse med et ejerskifte eller som tillægslån.

»De seneste måneder har over 30 pct. af de lånetilbud, vi har givet til private boligejere, været med en løbetid på 20 år eller derunder. Det er et højt tal. Frasorterer vi konverteringer, er der tale om over 20 pct. Det viser, at boligejernes interesse for kortere løbende realkreditlån er høj,« siger boligøkonom i Nordea Kredit, Lise Nytoft Bergmann.

Samme tendens ses i BRFkredit. 12 pct. af de udbetalte lån er 20-årige, og lidt overraskende er hele 10 pct. 10-årige.

»Det giver god mening, at boligejerne orienterer sig mod lån med kortere løbetid. Derved kan de udnytte den lave rente til hurtigere at blive gældfri, uden at de af den grund skal sænke deres levestandard voldsomt. Det gælder ikke mindst i forbindelse med en konvertering, hvor restløbetiden allerede er under 30 år,« mener Lise Nytoft Bergmann.

En lavere gæld er en god forsikring mod fremtidige uventede hændelser.
Lise Nytoft Bergmann, boligøkonom, Nordea Kredit

Hvis man i dag skal optage et fast forrentet realkreditlån på 1 mio. kr., koster det 3.950 kr. om måneden efter skat for et 30-årigt lån. Vælger man i stedet en løbetid på 20 år ligger den månedlige ydelse på 5.210 kr. Det betyder, at man for 1.260 kr. ekstra om måneden kan blive gældfri 10 år før.

I hele lånets løbetid vil boligejere med et 30-årigt lån på 1 mio. kr., der optages i dag, skulle betale 1.449.000 kr. tilbage i form af afdrag, bidrag og renter. Er der tale om et 20-årigt lån, ligger det samlede tilbagebetalingsbeløb på 1.251.000 kr. eller næsten 200.000 kr. færre.

»Så har man plads i økonomien, eller har man fået en god lønstigning i løbet af de seneste år, som man hellere vil bruge på at polstre familiens økonomi frem for på forbrug, giver det god mening at vælge en kortere løbetid. En lavere gæld er en god forsikring mod fremtidige uventede hændelser, ligesom det kan betyde meget for pensionisttilværelsen, om man har et stort eller et lille lån,« påpeger Lise Nytoft Bergmann.

Udviklingen skal særligt forklares med tre faktorer.

  • Den lave rente, som betyder, at særligt 2.gangskøbere har råd til at afvikle deres gæld hurtigere.
  • De store konverteringsbølger betyder, at en del boligejere, der allerede har haft deres lån i en årrække, har valgt et 20-årigt lån, frem for et nyt 30-årigt.
  • Flere institutter har valgt at åbne en ny 10-årig 0,5 pct. obligation. Den har kunderne taget godt imod både i forbindelse med den seneste konverteringsbølge i oktober og som tillægslån.
Artiklens emner
Nordea Kredit
BRFkredit