Facebook indgår milliardforlig i sag om ansigtsgenkendelse
Facebook betaler 3,7 mia. kr. til brugere i den amerikanske stat Illinois for at lukke søgsmål om ulovlig indsamling af ansigtsdata.
En snart femårig lang sag mod Facebook er slut. Facebook har valgt at indgå et milliardforlig med den amerikanske stat Illinois.
Det skriver flere medier, herunder New York Times.
En gruppe borgere fra staten sagsøgte det sociale medie tilbage i 2015, fordi de mente, at den automatiske tag-funktion på billeder var ulovlig. For at kunne komme med automatiske forslag til, hvem der er på billedet, man lægger op, har Facebook indsamlet og gemt data fra millioner af brugere uden samtykke.
Teknologien kan derfor genkende ansigter og komme med forslag på baggrund af det indsamlede data.
Facebook har flere gange selv forsøgt at omstøde den oprindelige afgørelse om, at borgerne i Illionis var i deres gode ret til at sagsøge some-giganten, men uden held. Og nu har virksomheden altså valgt at indgå forlig for at ende sagen.
Det betyder, at Facebook skal betale i alt 3,7 miliarder kroner for at få søgsmålet lukket.
Ansigtsgenkendelse blev først lanceret på Facebook i 2010, hvorefter klagerne haglede ned over det sociale medie. Teknologien kunne ganske vist slåes fra manuelt, men Facebook valgte alligevel i 2012 at deaktivere funktionen i Europa. I 2018 blev den genintroduceret som en mulighed for europæiske brugere.