Kinesisk techgigant beskyldes for overvågning af brugere udenfor Kina
Kinesiske Tencent, der står bag den populære app WeChat har ifølge en undersøgelse overvåget brugere udenfor Kina.
WeChat har over 1 milliard brugere på verdensplan og er den mest populære besked-app i Kina. Men ifølge en rapport fra University of Toronto har producenten bag overvåget opslag lavet i appen af brugere udenfor Kina for at kunne optimere censuren på appen i hjemlandet.
Det skriver CNBC.
WeChat bruges i Kina til mere end blot beskeder. Appen kan også gøre alt fra at facilitere betalinger og at skaffe taxakørsel.
Overvågning og censur af sociale medier og beskedplatforme er i Kina almen praksis, hvor man ofte fjerner eller blokerer for opslag, der kan fornærme Kina.
»Dokumenter og billeder, der er blevet delt mellem ikke-Kina-registrerede konti er underlagt indholdsovervågning og bruges til at opbygge den database, WeChat bruger til at censurere Kina-registrerede konti,« står der bl.a. i rapporten fra University of Toronto.
I rapporten gøres det dog også klart, at der ikke er noget, der umiddelbart viser, at overvågningen af WeChats brugere udenfor Kina, skulle være på foranledning af den kinesiske stat.
Rapporten har sine konklusioner baseret på et eksperiment, hvor der blev gennemført to forskellige scenarier: et hvor de kommunikerede fuldstændigt mellem ikke-Kina-registrerede konti og et andet hvor de kommunikerede med en Kina-registreret konto.
Her sendte man billeder og dokumenter blandt de ikke-Kina-registrerede konti for at se, om de ville blive opdaget af Tencents censur-algoritme. Hvis de blev det, ville brugere i Kina ikke være i stand til at se indholdet.
Ifølge CNBC har Tencent endnu ikke svaret på anklagerne.



