• For abonnenter
Tech

Overraskende priskrig på bredbåndsmarkedet – få overblikket på 2 minutter

Ud af det blå har Telenor sparket gang i en priskrig ved at skære dybt i månedsprisen på en 1 Gbit/s-forbindelse – bredbåndsmarkedets øjeblikkelige topprodukt.

Artiklens øverste billede
Telenor-ledelsen har tidligere kritiseret en kommende regulering af engrospriserne på bredbåndsmarkedet for at stække konkurencen, fordi avancerne i markedet er minimale. Alligevel har Telenor nu valgt at sænke prisen markant på selskabets topprodukt. Foto: Fotograf Carsten Andersen.

Ud af det blå er der udbrudt priskrig i dele af bredbåndsmarkedet. Foreløbig er Telenor og Fastspeed røget i totterne på hinanden.

1. Telenor. Efter længere tids ro på bredbåndsmarkedet har Telenor ud af det blå sænket prisen på en 1 Gbit/s-forbindelse leveret via kabel-tv-nettet – coax-nettet - fra 249 kr. til 199 kr. Prisen

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.