Nu skal Metas medarbejdere lære selv at vaske tøj
Facebooks moderselskab, Meta, har fortalt sine medarbejdere, at flere af deres frynsegoder fjernes.
Året begyndte med en lussing af dimensioner for Meta Platforms, der ejer blandt andet Facebook, Instagram og Whatsapp, da selskabet i begyndelsen af februar fik sin markedsværdi næsten halveret på blot en enkelt dag.
Nu har selskabet på sit hovedkontor i Silicon Valley, Californien, tænkt sig at gennemføre en ændring i arbejdspladsens kultur. Det skriver New York Times, der har talt med syv af selskabets medarbejdere.
De fortæller, at Meta fredag gav de ansatte besked om, at der ville komme nye boller på suppen. Og hvad betyder det så?
Jo, ifølge de syv medarbejdere, som New York Times har anonymiseret, har Meta tænkt sig at stramme op ved ikke længere at tilbyde sine medarbejdere gratis tøjvask og -rens, og som om det ikke skulle være nok, har Meta også rykket aftensmaden tilbage fra kl. 18.00 til kl. 18.30, så man må blive en halv time længere, hvis man vil bespises på arbejdspladsens regning.
Facebook dominerede i mange år markedet for sociale medier, men i dag får platformen konkurrence fra medier som TikTok, der hurtigt vinder frem blandt verdens unge.
Grundlægger Mark Zuckerberg fortalte i februar om selskabets planer om at skabe en virtuel verden under navnet Metaverse og forsøgte at understrege, at selskabets strategi er langsigtet.
»Vi skal tage de udfordringer op, der vil have den største effekt, selvom resultatet ikke er synligt før om et par år,« skrev han dengang i et opslag på Facebook.
Om det er den strategi, der har fået Meta til at se medarbejdernes frynsegoder efter i sømmene, er ikke til at sige, men ifølge New York Times gik der ikke længe, før nogle af de ansatte begyndte at stille spørgsmål til ændringerne. Der blev blandt andet spurgt om, hvorvidt ledelsen havde foretaget en rundspørge blandt medarbejderne, før de traf beslutningen.
Som et plaster på såret har Meta tænkt sig at hæve dets medarbejderes såkaldte wellness-stipendium fra 700 dollars til 3.000 dollars om året, fortæller de anonyme medarbejdere til New York Times.


