Mark Zuckerbergs Meta er ikke længere blandt verdens 10 mest værdifulde virksomheder
Investorerne har tilsyneladende mister tiltroen til Facebooks ejer Meta. Selskabets markedsværdi er blevet halveret, og derved er Meta ikke længere blandt verdens 10 mest værdifulde virksomheder.
Problemerne regner ned over Mark Zuckerberg for tiden.
I kølvandet på et skuffende årsresultat, et nyt navn, ny strategi og retssager vælger investorerne at straffe hans selskab.
Meta Platforms, der bl.a. ejer Facebook, Instagram og Whatsapp, er derved ikke længere blandt verdens 10 største selskaber målt på markedsværdi.
Det skriver Bloomberg.
Selskabet, der engang havde verdens sjettestørste markedsværdi, er nu faldet ned på en 11. plads.
Meta har mistet 3,36 billioner kr. i markedsværdi siden højdepunktet på over 6 billioner kr. i september sidste år. Det er et drastisk fald på 46 pct. I dag er markedsværdien på 3,7 billioner kr.
På toppen af aktiemarkedet ligger Apple med en markedsværdi på 18,3 billioner kr., efterfulgt af Microsoft med 14,4 billioner kr. På tredjepladsen finder man olieselskabet Aramco, der er 13,09 billioner kr. værd.
Tidligere på ugen indkaldte Mark Zuckerberg til møde, hvor han informerede investorer og medarbejdere om selskabets nye strategi og fokus på at udvikle et metavers. Meta vil derved rykke sig væk fra hovedsageligt at være sociale medier, til i stedet at kreere en virtuel verden.