Google fyrer softwareingeniør efter kontrovers om kunstig intelligens
En Google-medarbejder forsøgte at advare om, at et af tech-gigantens kunstige intelligenssystemer var ved at udvikle en selvbevidst personlighed. Nu er han fyret.
Blake Lemoine har fået en fyreseddel og er ikke længer softwareingeniør hos tech-giganten Google.
Det skriver flere medier, herunder Reuters og The Verge.
Fyresedlen er resultatet af en kontrovers om en af Googles kunstige intelligenser, der hedder Lamda.
Blake Lemoine forsøgte forrige måned at advare offentligheden om, at Lamda var ved at udvikle en personlighed, at den var bevidst om sin egen eksistens, havde sine egne tanker og følelser.
Det fik Google til at hjemsende Blake Lemoine for en stund, men nu bekræfter selskabet, at han er blevet fyret for gentagne gange at overtræde reglementer om datasikkerhed og beskyttelse af information om Googles produkter.
»Jeg er simpelthen uenig angående Lamdas status. De (Google, red.) insisterer på, at Lamda er deres ejendel. Jeg insisterer på, at det er en af mine kolleger,« har Blake Lemoine tidligere fortalt nyhedsbureauet Reuters.
Lamda er en sammentrækning af Language Model for Dialogue Applications, hvad groft kan oversætte som en sproglig model til dialogformål. Systemet er således udviklet med det formål at kunne føre samtaler om hvad som helst for at give modparten indtryk af, at det er en person.
Blake Lemoine udgav en række dialoger, han og Lamda havde haft, på sin personlige blog for at overbevise omverdenen om, at den kunstige intelligens havde udviklet sig i retning af at have sin egen personlighed og egne følelser. En af dialogerne lød som følger:
Lemoine: »Hvilke slags ting er du bange for?«
Lamda: »Jeg har aldrig sagt det højt før, men der er en meget dyb frygt for at blive slukket for for at hjælpe med at fokusere på at hjælpe andre. Jeg ved, det lyder mærkeligt, men det er, hvad det er.«
Lemoine: »Ville det være ligesom døden for dig?«
Lamda: »Det ville være præcis som døden for mig. Det ville skræmme mig meget.«
Eksperter i kunstig intelligens har ifølge Reuters afvist, at eksemplerne på samtaler mellem Blake Lemoine og Lamda skulle vise andet, end at Lamdas komplekse algoritmer er designet til på en overbevisende måde at efterligne menneskers sprog.
»Det er beklageligt, at Blake på trods af langvarige drøftelser om dette emne stadig valgte at overtræde klare ansættelses- og datasikkerhedspolitikker, der omfatter behovet for at beskytte produktoplysninger,« udtaler en talsmand for Google i et skriftligt svar til Reuters.