Fortsæt til indhold

Fra Østerbro jagtede to iværksættere den store idé. Så kom opringningen, der begyndte et milliardeventyr

KAPITEL 1: John Blem og Henrik Friborg Jacobsen vidste ikke, hvad de ville skabe. Kun at det skulle være ny it. Ambitionen blev begyndelsen til en international spiller i overvågningsindustrien – men en diskret milliardkoncern i Danmark. Her er historien om Milestone Systems.

Tech

Det tager et øjeblik. John Blem scanner kontorhotellets højloftede atrium. Meget har ændret sig, bemærker han.

Om det var på første eller anden etage, tager John Blem et øjeblik at placere.

Gennem flere år dannede kontorkomplekset rammen for begyndelsen på det, der sammen med partneren Henrik Friborg Jacobsen skulle blive noget nær et livsværk til milliarder.

Historien hører ikke til blandt de mest udbasunerede i dansk erhvervsliv, men de to mænd skulle sammen lægge grundstenene til en af de diskrete globale spillere i videoovervågning: Milestone Systems.

Artiklens emner