Fortsæt til indhold

»Populær billedapp bliver aldrig nummer et i Danmark«

Ekspert afviser, at fremadstormende Snapchat vil indtage den sociale medie-trone i Danmark.

Tech

Den sociale billedapp Snapchat er på vej til at blive et af verdens største selskaber finansieret af venturefonde, men den bliver aldrig danskernes foretrukne sociale medie.

Det mener Thomas Bigum, der er ekspert i sociale medier, på trods af at Snapchat ifølge Bloomberg er klar med en ny finansieringsrunde på 500 mio. dollars, der vil øge virksomhedens markedsværdi til op mod 19 mia. dollars.

»Man må aldrig være så naiv at skære en virksomhed over en kam, for de udvikler sig hele tiden. Men med det forbehold taget i betragtning, så kan Snapchat ikke nå længere. De har fundet deres leje,« vurderer Thomas Bigum.

Iølge DR Medieforsknings årlige rapport har Snapchat overhalet konkurrenter som Instagram og Twitter i forhold til udbredelsen i Danmark. App'en er især populær hos det unge segment, som ifølge Thomas Bigun anvender Snapchat som den nye form for sms.

Men selv om Snapchat på det seneste har lanceret både Snapcash, som er virksomhedens svar på Mobilepay, og Discover, hvor flere mediekanaler kan dele historier, videoer og billeder som en del af app'en, er fokuseringen på det unge segment også app'ens begrænsning, vurderer han.

»Jeg mangler fornemmelsen af, at et voksent publikum kan holde af Snapchat, for det er poppet, hurtigt og lallet. Det er de beskeder, der ikke handler om noget. Snapchat skal vinde over sms og over Facebooks besked-system, og der er ikke meget rum tilbage,« vurderer Thomas Bigum.

Der bliver dagligt sendt over 700 mio. såkaldte snaps på verdensplan.

Artiklens emner
Snapchat