Fortsæt til indhold

Brad Pitt udstiller på kunstmuseum

Tre kreative venner udstiller deres værker på museum i Finland. Brad Pitt er en af dem.

Fra venstre er Nick Cave, Thomas Houseago og Brad Pitt, der alle var med, da udstillingen åbnede i Tampere. Den varer til den 23. januar næste år. Foto: Jussi Koivunen, Sara Hildén Art Museum
Weekend
tins

Det er noget af et scoop, det finske kunstmuseum Sara Hildén i Tampere har gjort. Museets seneste udstilling, ”Thomas Houseago—WE with Nick Cave and Brad Pitt”, rummer, som navnet antyder, værker af den amerikanske skuespiller Brad Pitt.

De er en del af en større udstilling med hovedvægten på den verdenskendte britiske kunstner Thomas Houseago. Museet forklarer på sin hjemmeside, at han ved at kalde sin udstilling for ”WE” (vi) udfordrer idéen om, at en kunstner skal ses som et individ, der står alene. Han vil have en mere kollektiv tilgang, og derfor har han inviteret sine to venner med, så museet nu også kan udstille ni skulpturer af Brad Pitt og 17 keramiske værker af den australske musiker Nick Cave.

Oplægget til dem var, at de skulle reflektere over bl.a. natur, kosmiske enheder og livscyklus.

Det er første gang, at Brad Pitt og Nick Cave, der selv var til stede ved udstillingsåbningen i denne uge, udstiller egne værker, skriver museet på sin hjemmeside.

Brad Pitt har bl.a. taget en stor kisteformet bronzeskulptur og et miniaturehus i bark og holdt samme med tape med. Til udstillingsåbningen forklarede han The Art Newspaper, at det for ham handler om »selvrefleksion«, og at han konfronterer sig selv med de mennesker, han har såret, og de episoder i sit liv, han bare har misforstået.

Nick Cave kalder sin del af udstillingen for ”The Devil – A Life”, og den rummer 17 værker, der er formet, malet og glaseret af musikeren selv.

Udstillingen varer til den 23. januar næste år.

Artiklen er publiceret i samarbejde med Jyllands-Posten.
Artiklens emner
Brad Pitt
Nick Cave