Fortsæt til indhold

»Hvem fanden er Dar Salim?«

Dar Salim er på en og samme tid aktuel i det danske actiondrama “Underverden 2“ og Guy Ritchies Hollywood-film “The Covenant“. Selvom Hollywood aldrig har været målet for skuespilleren, kniber han sig stadig i armen over at være nået hertil.

Dar Salim kniber sig i armen over at være i det, han kalder i en drømmesituation – med to store aktuelle filmpremierer. Foto: Hein
Weekend

En af forklaringerne på Dar Salims store succes er hans evne til at være til stede i nuet. Det fortæller han selv denne formiddag i sin penthouselejlighed på Islands Brygge.

Det var netop denne evne, der i første omgang fik ham ind i skuespilfaget. Den, der gjorde, at han gennem tiden har landet en lang række roller i både danske og udenlandske film og senest to hovedroller på én gang i dramafilmen ”Underverden 2” og Hollywood-filmen ”The Covenant”.

Men også den, der gør, at han lige nu sidder over for mig og presser tommelfingrene mod sine øjenlåg for at holde tårerne tilbage.

Artiklen er publiceret i samarbejde med Jyllands-Posten.
Artiklens emner
Film og tv-branchen
Hollywood