»Når man er så gammel som mig, har man færre år foran sig, end når man er 22 år. Det kan selv jeg regne ud«
Man skal ikke protestere mod, at man bliver gammel. De fleste forsøg er både dumme og grimme, siger Ulla Terkelsen, der aldrig kunne drømme om at få en skønhedsoperation. Vi tog på tur med den 82-årige journalist, der stadig har mere fart i fødderne end de fleste.
Der sidder en 82-årig kvinde i en flyvemaskine højt over De Franske Alper og læser i livsstilsmagasinet Vanity Fair.
I sædelommen foran sig har hun proppet en stak internationale papiraviser tilfældigt ned, og i hendes skød ligger en tændt iPad.
Det er en almindelig tirsdag formiddag i oktober, og Ulla Terkelsen har været oppe siden kl. 04.30 for at være klar til at gå i studiet på TV 2 News kl. 06.00, inden hun hoppede ind i en taxa, så hun kunne være i lufthavnen i god tid.
Den kendte tv-journalist hader at være sent på den, og hun tager hellere en ekstra time på en bænk i afgangshallen i selskab med dagens nyheder end at komme halsende forpustet gennem gaten i sidste øjeblik.
Der er ikke meget i denne verden, der er mere ydmygende og grimt end en gammel kone, der løber halvsvedig rundt med en rullekuffert, siger Ulla Terkelsen, der har brugt den første del af flyveturen fra København til Nice på at indhente lidt af det søvnunderskud, der konstant klæber til hende.
Nu sidder hun med benene trykket sammen på sjette række på Economy Class, mens hun forsøger at samle tankerne om det studenteroprør, der lige nu raser over det meste af Frankrig, og som hun har sagt ja til at dække for TV 2, mens hun er afsted.
Selv sidder jeg et par stolerækker bag hende og genlæser en sms, hun sendte til mig et par uger inden, vi skulle afsted:
»Hej. Vi kan godt rejse samtidig, men ikke sidde sammen på vejen. Som du nok ved, sover jeg i flyet,« skrev hun.



