Derfor er Joe Biden bedst for aktierne
Hvis Joe Biden vinder en klar sejr over Donald Trump, og der lægges op til massive investeringer, har aktierne kurs mod stigninger.
Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.
Der er nu under to måneder til, at amerikanerne skal stemme om, hvem skal sidde i det Hvide Hus de næste fire år. Indtil vi kender udfaldet, tror jeg, at de amerikanske markeder vil være præget af nervøsitet. Det er der to grunde til.
For det første er der en usikkerhed om selve valget. Meget tyder på at den endelige afgørelse denne gang ikke kommer på valgnatten, fordi virus får ekstra mange til at brevstemme. Omkring 30 pct. planlægger at brevstemme, hvilket er en stigning fra 21 pct. ved valget i 2016, og de optælles først i ugerne efter valgdagen.
Lige nu viser meningsmålingerne, at Biden er i front efter en sommer med fokus på covid-19, men forskellen er lille, og bookmakernes odds er tæt på 50/50. Derfor kan der gå flere uger, før resultatet foreligger.
For det andet er der også stor forskel på de økonomiske udsigter, afhængigt af hvem der i sidste ende vinder valget. Begge kandidater har et ønske om at sætte USA først, men ellers har de meget forskellige ideer på det økonomiske område.
Når det gælder finanspolitik, er Trumps officielle plan ikke er særlig detaljeret. Der er planlagt en begrænset pakke på 500 mia. dollars i offentlige udgifter, og dertil ønsker Trump yderligere skattesænkninger, som dog ikke er specificeret. Men Trump har også haft fire år til at vise, hvad han står for, og overordnet set kan vi nok forvente mere af det samme.
Bidens plan har flere detaljer. Han foreslår samlet set at bruge 3000 mia. dollars på fire år, hvoraf 2000 skal gå til grønne investeringer, og han vil også fordoble mindstelønnen til 15 dollars i timen. Til gengæld vil han hæve skatterne over 10 år, især på de højeste indkomster. Groft sagt er forskellen, at Trump vil sænke skatterne og Biden vil investere pengene. Det sidste er normalt den mest effektive måde at skabe vækst på, og Bidens plan er også større og mere aggressiv.
På længere sigt er den største forskel nok, at Biden har en klimaplan som minder meget om EU’s, mens Trump nærmest har det modsatte og vil støtte den traditionelle energisektor. Det vil få negative langsigtede konsekvenser for USA’s økonomi, hvis landet hægter sig selv af den globale energirevolution, så her peger den økonomiske pil også på Biden.
Hvordan vil aktierne reagere? Mange mener, at Trump er bedst, fordi investorerne ikke kan lide højere skatter. Jeg tror, at de vil ændre opfattelse efter valget, fordi pandemien har gjort det klart, at der er brug for en ny mere progressiv politik.
Husk tilbage til valget i 2016. De fleste forventede både, at Trump ville tabe, og at aktierne ville falde, hvis han vandt. Men Trump vandt og aktierne vendte opad inden for 24 timer. Hvis Biden vinder en klar sejr, og der lægges op til massive investeringer, tror jeg også, at aktierne vil stige. Men det allervigtigste er, at vi får et resultat.

