Intet har ændret sig: Der er stadig for få kvinder i IT
Vi har i årevis talt om, at der er for få kvinder i it, uden at det for alvor har rykket noget. Hvis vi fortsætter forandringerne i samme tempo som nu, skal vi helt hen til 2034, før der er lige så mange kvinder som mænd inden for teknologi. Det er tid til konkret handling.
Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.
Det burde ikke længere være nødvendigt at tale om, at kvinder er underrepræsenterede i it- og techstillinger, men det er det desværre stadig. Det er den triste kendsgerning her på kvindernes internationale kampdag. Det er på tide, at vi flytter fra snak til handling og finder ud af at løse problemet, og det haster.
Ubalancen begynder allerede ved valg af uddannelse. Ifølge UNESCO-rapporten Cracking the code: Girls’ and women’s education in STEM er blot 35 pct. af de studerende på matematik-, videnskab- og teknologistudierne kvinder. Det er der sikkert mange grunde til, men en af dem er manglende opmuntring og opfordring til kvinder om at søge ind på disse uddannelser. Konsekvensen er, at der mangler kvinder i techstillinger i erhvervslivet og den offentlige sektor.
2034 er for længe at vente
I alt udgør kvindelige teknologer 28,8 pct. af tech-arbejdsstyrken i dag. Beregninger fra AnitaB-org viser, at det vil tage 12 år, før der er lige så mange kvinder som mænd inden for teknologi, hvis vi fortsætter i samme tempo som nu. Altså i 2034! Det kan vi ikke vente på.
Mangel på rollemodeller og manglende åbenhed og fleksibilitet i rekrutteringsprocessen afskrækker kvinder fra at søge it- og techstillinger. Og ser man på de kvinder, som allerede er repræsenteret i sektoren, så er det få, der baner sig vej frem til lederstillinger. En undersøgelse fra 2020 foretaget af Accenture og Girls who Code viste, at de vigtigste årsager til, at kvinder er underrepræsenterede i it, er mangel på mentorer (svarede 48 procent) og mangel på kvindelige rollemodeller (svarede 42 pct.).
Bryd stereotyperne
Der er behov for en global arbejdsstyrkestrategi, hvis vi skal løse disse problemer. Samfundet, herunder regeringen og uddannelsesinstitutionerne, skal deltage. Fra det offentliges side kan man, som det første, begynde at opmuntre piger fra en tidlig alder til at drømme stort og give dem uddannelse og ressourcer, som ikke begrænser deres ambitioner. Uddannelsesinstitutionerne bør arbejde målrettet med at nedbryde de negative stereotyper, som fortsat bidrager til at karakterisere teknologifag som mere relevante for mænd.
Virksomhedernes rolle
Der er også meget, virksomhederne selv burde tage ansvar for. Det bør være et krav til mellemledere, at de skal have ærlige og åbne samtaler med deres kvindelige medarbejdere og stille relevante spørgsmål som ”Er der nogen muligheder, du føler ikke er tilgængelige for dig?”, ”Er der noget, du føler bremser din udvikling?” At stille denne type spørgsmål vil åbne for en samtale, som ofte bliver overset.
Fremskridtet afhænger naturligvis af, at kvinder selv tager ansvar og hæver stemmen. Her spiller ”mentoring” en helt central rolle, enten formel eller uformel. Enhver kvinde, der når et vist niveau inden for it og tech, bør have et ønske om selv at være mentor og videreføre sine erfaringer og viden.
Det er svært at nå i mål med ligelig fordeling mellem kønnene inden for it og tech. At gøre fremskridt kræver involvering fra staten, uddannelsessektoren og videre ind i virksomhederne. Der er sket lidt eller ingenting indtil nu, men det positive er, at vi kan gøre meget, hvis vi samarbejder.


