Fortsæt til indhold

Stop dansk ligestillingskrig

Vejen mod flere kvindelige ledere er havnet i ingenmandsland mellem kønsdiversitet og kompetencer. Det er svært at se andre løsninger end hård regulering.

Det var den nu tidligere partner og talentleder i Deloitte, Camilla Kruse, der i sommer satte ild til ligestillingsdebatten i dansk erhvervsliv. Den viser – på linje med kolde statistikker – desværre, at vi i Danmark fortsat halter langt efter især vores nabolande. Foto: Deloitte
Debat

Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.

Søren Linding, virksomhedsredaktør

Der er udbrudt ligestillingskrig i Deloitte. Uden at vide helt præcist, hvad der er sket, kan det konstateres, at revisions- og konsulenthusets talentchef, Camilla Kruse, er fortid. Det sker mindre end et halvt år efter, at hendes udtalelser om sit arbejde med ligestilling skabte rystelser, vrede og debat både eksternt og internt.

Nu søger hun ”nye udfordringer”…

Artiklens emner
Ligestilling
Revisorbranchen