Du kan godt...
Danmark går glip af en ny generation af iværksættere, når vi presser dem ud i alverdens uddannelser. Måske skulle vi hellere have flere unge iværksættere, som faktisk kan ansætte folk.
Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.
Danmark står over for et valg, der vil definere den økonomiske og kulturelle udvikling de kommende årtier. Vi står på grænsen til en ny generation, som skal have muligheden for at udleve deres drømme.
Liberal Alliances kampagne pryder gadebilledet og opfordrer os alle til at se indad og finde vores egen styrke. Gøre tingene selv.
Men er det nok?
Det er med dyb interesse, at jeg følger kampagnen og idéen bag. Der er så mange ting, vi bør tage op til genovervejelse. Mange love er forældede og ikke i takt med tiden.
Der er dog lang vej fra at fortælle danskerne: Du kan godt. For når de endelig får kæmpet sig igennem bureaukratiet, så bliver de afvist... fordi de ikke er fyldt 18 år endnu.
Lad os lige tage et kig på det fra en anden vinkel.
Når du fylder 16 år, må du købe drikkevarer med op til 16,5 pct. alkohol i detailhandlen. Men det er forældrene, som bestemmer hvornår de må nyde det.
Du må få kørekort som 17-årig og køre i trafikken omend med en voksen i bilen.
Den seksuelle lavalder er 15 år.
Så vi må køre bil, drikke os fulde og have sex, men du må ikke starte din egen forretning, før du bliver 18. Det giver jo mening... eller egentlig ikke.
Argumenterne for kørekort, alkohol og sex er modenhed og det, at man selv er i stand til at tage en moden beslutning. Det virker for mig uvirkeligt, at man så ikke skulle være i stand til at beslutte at drive sin egen virksomhed.
Irrationelt virker det især i lyset af, at man godt må være lønmodtager. Den lader vi stå for sig selv.
Efter otte sæsoner med DR-programmet Løvens Hule har vi måttet indse, at skiftende regeringer har svigtet iværksættere og selvstændige i Danmark med fokus på de få selskaber, som ønsker at gå på børsen i Danmark.
Erhvervsminister Morten Bødskov (S) sidder på sine hænder i forhold til at komme med en iværksætterstrategi. Hvorfor vides ikke.
I Danmark forsøgte regeringen tilbage i 2022 at gøre det lovligt at skifte køn for borgere under 18 år, så hvor er Folketingets og regeringens hjælp til vores driftige og ambitiøse unge under 18, som ønsker at tjene deres egne penge på deres egen forretningsidé?
Danmark går dermed glip af en ny generation af iværksættere, når vi fortsat presser dem ud i alverdens uddannelser, som om vi ikke allerede har for mange uddannede inden for nogle områder og for få inden for andre.
Måske skal vi have flere iværksættere, som faktisk kan ansætte folk. Bare en idé.
Nok er det muligt at søge om et cvr-nummer, når du bliver 15 år gammel. Du skal blot kontakte Familieretshuset, som jo er fyldt med tidligere iværksættere til at bedømme, om du er klar. Ja, det var sarkastisk ment.
Husk lige, at Jesper Buchs datter ikke kunne få lov, og man skulle mene, at han nok har styr på det at drive en forretning og kunne hjælpe hende, hvis der var brug for det.
Men for at gøre ondt værre, så skal det være en personlig ejet virksomhed. Det vil sige, at Staten vil have, at de unge skal tage personlig risiko for et startupfirma, imens de tager en uddannelse, som har hvilken relevans for deres virksomhed?
Hvorfor skal du tage en uddannelse, hvis du kan drive og få succes med en virksomhed?
Det er også værd at tilføje, at et af kravene for at starte en virksomhed for under 18-årige i Danmark, er, at virksomheden ikke må være til større økonomisk risiko for dig. Fordi alkohol, kørekort og sex er en bedre kombination og langt mindre risikofyldt eller hvad?
Lad os få stoppet det her djøf’eri og gjort det muligt at starte en virksomhed, uanset om det er enkeltmandsvirksomhed eller ApS. Det vigtige er, at de unge bliver opfordret til at være kreative og udleve deres drømme.
Vi skal som samfund gøre det muligt, så ”du kan godt” kan blive en realitet.


