Erhverv

Første regnskab med Bestseller-stifter som ejer ender i milliontab

Benny Frandsen valgte i starten af året at sælge sit livsværk til Bestseller-stifter Troels Holch Povlsens selskab Nine United. Første regnskab under nyt ejerskab er landet, og det har tilsyneladende været et hårdt år for lampevirksomheden.

Artiklens øverste billede
Den ikoniske Ball-pendel er designet af Benny Frandsen, som tidligere ejede Frandsen Lightning. Foto hentet fra Frandsens Instagram-profil.

Efter en lang årrække med pæne overskud for lampevirksomheden Frandsen Lightning, valgte Bestseller-stifter Troels Holch Povlsen i 2019 at opkøbe virksomheden, der et står bag en række designklassikere.

Nu er første regnskab med nyt ejerskab landet, og virksomheden er særdeles hårdt ramt. I årets første syv måneder har virksomheden samlet tabt 8,4 mio. kr.

Grundet regnskabsomlægning dækker regnskabet således kun de første syv måneder af 2020. Det samlede resultat for hele 2019 endte med et overskud på 7,2 mio. kr.

Ifølge ledelsen skal det negative resultat findes i nedlukningen under coronakrisen, hvor selskabet oplevede en »ikke ubetydelig omsætningsnedgang«, som det står anført i regnskabet.

»Samtidig er selskabets salgskanaler på hovedmarkederne i Europa omlagt, hvilket har medført en række engangsomkostninger ligesom en gennemgang og justering af selskabets produktsortiment med henblik på optimeringer også har medført betydelige omkostninger,« skriver ledelsen i regnskabet.

Virksomheden, der er grundlagt i 1967, har haft betydelige overskud siden 2010, og derfor er egenkapitalen godt polstret. I februar blev der skudt yderligere 10 mio. ind i kapitalforhøjelse.

Efter årets underskud lyder egenkapitalen således på 52,7 mio. kr.

Stifteren af Frandsen Lightning, Benny Frandsen, valgte i starten af året som 78-årig at sælge sit livsværk til Bestseller-stifter Troels Holch Povlsen. Den uddannede elektroingeniør startede sin designkarriere med opfindelsen Ball-lampen, som i 2018 kunne fejre 50-års jubilæum.

Udover Frandsens egenproducerede lamper, ejer virksomheden ligeledes rettigheder til forskellige designs af Verner Panton, herunder de kendte klassikere Globen og Moon. De hører til i datterselskabet Verpan, der ligesom Frandsens eget label bliver forhandlet i både Danmark og verden over.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.