Erhverv

Farveglade barndomsvenner fik næststørste løve-investering nogensinde

Da virksomhedens væksttal kom på bordet, var investorerne ikke i tvivl.

Artiklens øverste billede
Jacob Risgaard, Mia Wagner og Jan Lehrmann investerede tilsammen 2,7 mio. kr. i det fynske makkerpar. Foto: Decofarver

DR-programmet Løvens Hule ruller atter over skærmen i en ny sæson, der åbnede med en solid investering til et par farveglade barndomsvenner fra Fyn.

Makkerparret Jesper Laursen og Brian Dennis Jensen fremlagde deres virksomhed Decofarver.dk, som de etablerede i 2013, foran de fem ”løver” og fik en eminent respons, der i sidste ende skaffede barndomsvennerne den næststørste investering i programmets historie.

Coolshop-medstifter Jacob Risgaard, Nordic Female Founders-stifter Mia Wagner og Bilbasen-medstifter Jan Lehrmann kastede tilsammen 2,7 mio. kr. efter fynboerne. 900.000 kr. fra hver.

»Vi er utrolig glade for investeringen og det kommende samarbejde. De tre løver har kæmpe stor erfaring med både e-handel, bestyrelsesarbejde og skalering af virksomheder. Og det kan vi drage stor nytte af på vores fortsatte rejse,« siger Jesper Laursen i en pressemeddelelse.

Decofarvers forretningskoncept går ud på at sælge maling via internettet, og det har været en ret god forretning over de seneste år.

Der var en smule sved på panden hos makkerparret, da de fremlagde tallene bag virksomheden. Sveden kunne dog hurtigt tørres af panden, for det var nogle helt fine tal, der blev præsenteret.

»DecoFarvers tal alene gør det til en imponerende investeringscase. Og vi tror meget på, at det kan lade sig gøre at tage endnu større markedsandele fra det lidt søvnige e-marked for maling,« siger investor Jacob Risgaard.

Investoren mener, der er rige muligheder for at udvikle forretningen til en pengemæssig endnu bedre case. Specielt hæfter Coolshop-medstifteren sig ved de muligheder, der er for at udvide forretningskonceptet til udlandet.

»Lykkes vi på samme måde med etableringen i andre lande, hvor markedssituationen er nogenlunde den samme, ser vi på en rigtig spændende virksomhed i løbet af de næstkommende år,« siger han.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.