• Opdateret 03/03/2022 kl. 08:40
Erhverv

Jysk lukker butikkerne i Rusland

Den danske detilkæde har torsdag morgen besluttet midlertidigt at lukke dens 13 butikker i Rusland som en direkte konsekvens af krigen i Ukraine.

Artiklens øverste billede
Jysk har over 3.000 butikker i 50 lande - heraf 13 i Rusland. Foto: Jesper Olesen.

Den danske detailkoncern Jysk, som indgår i Lars Larsen Group, trækker sig midlertidigt ud af Rusland. Derfor lukkes selskabets 13 butikker i landet med øjeblikkelig virkning og indtil videre.

Det oplyser Jysk-koncernens kommunikationsdirektør Rune Jungberg Pedersen over for Finans.

Jysk har 3.100 butikker i 50 lande - heraf 86 i Ukraine som er ramt af den russiske invasion.

Jysk er også aktiv i Rusland, hvor der siden ekspansionen på det marked i 2020 er åbnet 13 butikker - især omkring hovedstaden Moskva, hvor der nu er 200 ansatte.

Driften er ikke ramt af de nuværende, vestlige sanktioner mod Rusland. Alligevel har Jysk nu besluttet, som andre vestlige selskaber, midlertidigt at stoppe salget. Lignende melding kom onsdag aften fra danske Lego og svenske H&M.

»Vi har brugt de seneste dage på at få overblik over situationen og ikke mindst over for vores medarbejdere i Rusland. Vi har nu valgt at stoppe salget i Rusland indtil videre,« siger Rune Jungberg Pedersen, Jysk.

Netop i disse dage kommer meldinger fra mange selskaber i de vestlige lande om, at de ønsker at stoppe samhandlen med Rusland. Blandt nogle forbrugere er der også skarpe holdninger til selskaberne via sociale medier om netop aktiviteter i Rusland.

»Jeg mærker stærkt, at mange virksomheder vil støtte Ukraine ved at reagere mere markant over for det russiske marked end der er påkrævet, og sanktionerne indebærer lige nu,« siger Michael Bremerskov Jensen, som er fagchef for international handel i Dansk Erhverv.

Netop nu er der mange udfordringer omkring Rusland - en af dem er, at det kan være svært at lave økonomiske transaktioner ud og ind af landet i kraft af restriktionerne.

Ifølge Michael Bremerskov Jensen er usikkerheden stor. Han siger:

»Ingen ved, hvad der vil ske den kommende tid, og der må kigges ind i mange scenarier. Der kan komme meldinger fra russisk side om gengældelse til sanktionerne. Det kan ramme de europæiske datterselskaber i Rusland, så der skal hele tiden overvejelser til.«

I dansk erhvervsliv har en lang række danske selskaber handel med russiske kunder, mens er der også en række virksomheder med egne aktiviteter og selskaber i Rusland.

Det omfatter ud over Jysk alt lige fra bryggerier hos Carlsberg, Grundfos med en fabrik i landet til eksempelvis Ecco med egne skobutikker i Rusland.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.