Fortsæt til indhold

Smækker med døren: Dansk topchef for svensk modeproducent stopper efter kun en måned

Anders Kristiansen har sagt op efter blot én måned som adm. direktør for det svenske modebrand Na-kd. Det sker med en hård kritik af selskabet for ikke at oplyse om den reelle situation.

Anders Kristiansen blev i januar udnævnt som ny topchef for svenske Na-kd, som afløser for selskabets stifter Jarno Vanhatapio. Efter en måned på posten har han nu sagt op. Foto: Dennis Morton/Dansk Mode & Textil.
Erhverv

Han nåede næsten kun lige at få et adgangskort og en arbejdstelefon, før han stemplede ud igen. Den tidligere direktør for modehuset Esprit, Anders Kristiansen, har efter kun én måned sagt sit job op som topchef for den svenske modeproducent Na-kd. Det oplyser selskabet i en meddelelse, der ganske usædvanligt også rummer en bidsk afskedssalut fra den afgående direktør.

»Da jeg påtog mig rollen som adm. direktør i marts, satte jeg gang i et eftersyn af selskabets forretningsmodel og governance. Det blev klart for mig, at disse ikke var, som de var blevet fremstillet for mig, og derfor afleverede jeg min opsigelse,« udtaler Anders Kristiansen i meddelelsen fra Na-kd.

Bestyrelsen for Na-kd har i stedet foreløbigt sat selskabets driftsdirektør ind som ny topchef og takker Anders Kristiansen.

»Bestyrelsen støtter fuldt ud Anders Kristiansen i denne beslutning, og vi vil gerne sende ham oprigtig tak for hans værdifulde bidrag til selskabet. Vi ønsker ham alt det bedste i fremtiden. Bestyrelsen har fortsat tiltro til Na-kd’s unikke position og fremtidige potentiale,« udtaler bestyrelsesformand Magnus Emilsson.

Det svenske selskab blev grundlagt i 2015 og har siden skabt sig et solidt brand indenfor mode til kvinder og en milliardomsætning. Na-kd’s produkter forhandles i over 1.000 butikker kloden rundt og havde 3,3 mio. følgere på sociale medier, da Anders Kristiansens ankomst til Na-kd blev meldt ud i januar. Værdien af selskabet er ifølge Na-kd selv 3,9 mia. danske kroner.

Dengang så han en stor fremtid for Na-kd.

»Selskabet har kæmpestort potentiale for at blive et meget, meget stort modehus. Jeg kender ikke noget andet brand, som har forstået sin målgruppe så godt, og derfor er det virkelig interessant for mig at blive en del af,« sagde Anders Kristiansen, som også investerede i selskabet dengang.

Na-kd omsatte i 2020 for 1,7 mia. danske kroner i 2021, en stigning på 24 pct. i forhold til året før. Men i en e-mail til det svenske medie Breakit afslører Na-kd’s bestyrelsesformand Magnus Emilson, at bundlinjen gik den modsatte vej.

I 2020 var der et minus på 96 mio. danske kroner, men det steg i 2021 til mellem 306 og 342 mio. kr. Om det er denne udvikling, som ikke var fremlagt for den danske topchef, før han skrev under, oplyser bestyrelsesformanden ikke.

Men ifølge den svenske erhvervsavis Dagens Industri har Na-kd i 2021 været ramt af store problemer med logistik og har samtidig måtte nedskrive værdien af sin lagerbeholdning.

Resultatet er, at Na-kd er nødt til at rejse ny kapital i år, oplyser bestyrelsesformand Magnus Emilson.

Anders Kristiansen blev topchef for det internationale modehus Esprit i 2018, hvor han var knap to år. Undervejs nåede en storaktionær i Hong Kong at kræve ham fyret, men kravet blev trukket tilbage igen.

Artiklens emner
Modebranchen
Esprit