Tocifret millionoverskud: Nordjysk cocktailfirma leverer rekordregnskab
Drinx har med et tocifret millionoverskud fået det bedste resultat i de otte år, virksomheden har eksisteret. Og ledelsen forventer yderligere vækst.
Coronanedlukningerne gik hårdt ud over cocktailvirksomheden Drinx, der især leverer drikkevarer til barer og restauranter rundt i landet.
Sidste år var virksomhedens overskud svundet fra flere millioner til tæt på nul.
Men i det netop offentliggjorte regnskab for det skæve regnskabsår 21/22 ser det ud til, at den nordjyske virksomhed er tilbage i hopla. Og mere til.
Årets resultat lander på 12,9 mio. kr. og dermed et pænt stykke over den hidtidige rekord fra 19/20, der lød på 7,9 mio. kr.
I ledelsesberetningen fremgår det da også, at resultatet lever op til forventningerne og betragtes som »tilfredsstillende«.
Og hvis man skal tro ledelsens forventninger til fremtiden, så stopper væksten ikke her.
»Selskabets ledelse forventer fortsat en væsentlig stigning i aktivitet og resultat for de kommende år,« skriver ledelsen i regnskabet.
Også egenkapitalen har taget til nøk opad i årets regnskab. Den er gået fra 17,1 mio. kr. til 28,2 mio. kr. i 21/22.
I 2021 udvidede Drinx samarbejdet med vinforhandleren Kjær og Sommerfeldt, der står bag Københavns ældste vinbutik. De to virksomheder ville på sigt skabe et lukket distributionssystem, så kunderne kunne få alle varer samlet. Det skrev Fødevarewatch i 2021.
Tidligere i år intensiverede de samarbejdet, da de lancerede et fælles drikkevareunivers under navnet Tap Collection. Det skrev Drinx og Kjær Sommerfeldt i en fælles pressemeddelelse i november 2022.
Igennem Tap Collection tilbyder virksomhederne et udvalg af øl, vin, cocktails og vand på fustager. Fustagerne leveres og monteres af Drinxsystem, der i dag er 100 pct. ejet af Drinx.
Drinx blev stiftet i 2015 af de to nordjyder Karl Henrik Frederiksen og Tommy Toft Jensen. Sidstnævnte er i dag adm. direktør i virksomheden, og de ejer i dag begge 50 pct. af virksomheden.
Ifølge virksomhedens hjemmeside har Drinx over 80 ansatte.
Finans har forsøgt at få en kommentar af Tommy Toft Jensen, adm. direktør i Drinx, men det har ikke været muligt inden publicering af artiklen.