- Opdateret 16/01/2023 kl. 10:56
Lars Løkke Rasmussen er ude af sin egen fond
Løkkefonden blev stiftet i 2012 af Lars Løkke Rasmussen og vil motivere flere unge drenge til at få en uddannelse eller et arbejde.
Lars Løkke Rasmussen er ikke længere i front for Løkkefonden, som han stiftede for mere end 10 år siden.
Det oplyser Stefan Hvenegaard, pressechef hos Moderaterne.
I stedet skal hans datter, Lisa Løkke Rasmussen, være med til at stå i spidsen for fonden som nyt bestyrelsesmedlem. Det fremgår af cvr-registeret.
Lars Løkke Rasmussens fond har siden etableringen arbejdet for at bringe unge drenge væk fra kanten og ind i fællesskabet. Undervejs er den dog blevet kritiseret for at have for tætte bånd til de danske politikere. Bl.a. under Lars Løkke Rasmussens tid som statsminister, hvor det kom fra, at Akademikernes A-kasses direktør fik adgang til enetid med statsministeren, efter han havde doneret 50.000 kr. til Løkkefonden.
Løkkefonden oplyser mandag formiddag, at den nye formand bliver Mickey Maymann. Lisa Løkke Rasmussen tiltræder bestyrelsen som menigt bestyrelsesmedlem.
Lars Løkke Rasmussen, der i forbindelse med den nye regering er udnævnt som udenrigsminister, forlod formandsposten i Løkkefonden i 2015. Og det er nu samme øvelse, der er sat i værk.
»I lighed med sidste gang Lars Løkke Rasmussen var minister, er han trådt tilbage som formand for Løkkefonden,« skriver Stefan Hvenegaard i en mail.
Lars Løkke Rasmussen gjorde comeback i fonden som bestyrelsesformand i maj 2022. Derved blev det en kort fornøjelse for den mangeårige politker, der overtog tøjlerne fra sin kone, Sólrun Jákupsdóttir Rasmussen.
Det har ikke været muligt at få yderligere kommentarer til Løkkes exit.
Da Lars Løkke Rasmussen blev udnævnt som udenrigsminister for Danmark, vinkede han ligeledes farvel til bijobbet som speciel seniorrådgiver hos advokatfirmaet Gorrissen Federspiel. Et job, han har haft siden 2020.
»Da Lars Løkke Rasmussen tiltræder som udenrigsminister, vil han desværre ikke længere være tilknyttet Gorrissen Federspiel som speciel seniorrådgiver. Vi har været glade for samarbejdet med Lars (Løkke Rasmussen red.), som har været en stor kapacitet for vores virksomhed. Vi ønsker ham held og lykke i det nye embede,« lød begrundelsen fra Martin André Dittmer, ledende partner i Gorrissen Federspiel.
Udover Løkkefonden er Lisa Løkke Rasmussen også en del af familieselskabet Sollar Aps.
Selskabet blev lanceret i forbindelse med Lars Løkke Rasmussens bog ”Befrielsens Øjeblik” og en foredragsturné, som den tidligere venstre-politikeren rejste rundt i Danmark med.
Sollar Aps er ejet af Lars Løkke Rasmussen, Sólrun Jákupsdóttir Rasmussen og Lisa Løkke Rasmussen.