Solid salgssucces opstod ved et tilfælde - og fordi man ikke havde andet at lave
Mellem fremstilling af dele til motorcykler er der hos Brdr. Jørgensen opstået en god forretning, som ingen havde forudset.
»Ind i mellem bliver jeg lidt religiøs og kigger op mod himlen og tænker på, om han ved, hvad han har betydet for sine efterkommere,« siger Søren Lassen, direktør for industrivirksomheden Brdr. Jørgensen.
Industrivirksomheden Brdr. Jørgensen, der ligger i Holstebro, producerer bl.a. Kubus-lysestager, som Søren Lassens farfar, Mogens Lassen, designede i 1962.
Søren Lassen begyndte først at producere lysestagerne for 20 år siden, og det startede på en lidt uventet måde.
»Jeg havde et værktøjsmageri. Når vi ikke havde noget at lave, satte jeg mine ansatte i gang med at producere min farfars Kubus-lysestager. Jeg spildte jo alligevel mine penge på løn til dem,« siger Søren Lassen.
Det viste sig at være en fin ide, da salget af Kubus-lysestagen voksede med 30 pct. hvert år de første 15 år af dens levetid.
Siden har Søren Lassen etableret firmaet By Lassen sammen med sin niece Nadia Lassen. Hun er direktør og styrer den daglige drift af By Lassen, som står for at markedsføre og sælge bl.a. Kubus-lysestagerne.
»Det er gået vildt stærkt de seneste år. Vi har haft en vækst på 80-100 pct. om året på vores salg af Kubus-lysestagen siden 2011. Lige nu sælger vi over 1.000 af dem om dagen,« siger Søren Lassen.
Det betyder også, at der konstant bliver skabt flere arbejdspladser i både By Lassen og Brdr. Jørgensen, fordi salget indtil nu kun er steget og steget.
Søren Lassen er godt klar over, at man på et eller andet tidspunkt ikke kan proppe flere Kubus-lysestager ind i danskernes hjem, og derfor skal man kigge andre veje.
»Vi fokuserer rigtig meget på vores eksport. Lige nu står Danmark for lidt over 50 pct. af det samlede salg, men i 2015 går vi efter, at eksporten skal stå for minimum halvdelen af salget,« siger Søren Lassen.
Han fortæller, at det betyder meget for ham, at han nu har lavet en god forretning ud af sin farfars 52 år gamle tegninger af nogle lysestager.
Den præcise omsætning på Kubus-lysestagerne om året, vil han ikke oplyse, men det er et tocifret millionbeløb.
Brdr. Jørgensen tjente i 2013 1,2 mio. kr. efter skat og har en egenkapital på 13,2 mio. kr. By Lassen tjente i 2013 3,3 mio. kr. og har en egenkapital på 5,6 mio. kr.