Fortsæt til indhold

Politiet går ind i sag mod Uber

Efter oplysninger fra Trafikstyrelsen vil politiet nu efterforske nu, om kørselskonceptet Uber er i strid med taxaloven.

Erhverv

Københavns Politi har nu indledt en efterforskning af det amerikanske kørselskoncept Uber, som Trafikstyrelsen anmeldte 19. november 2014.

Det oplyser advokaturchef Vibeke Thorkil-Jensen fra Københavns Politiets advokatur for Særlov fredag til Ritzau.

»Anmeldelsen er blevet vurderet juridisk, og den er nu sendt videre til politiet med henblik på efterforskning,« hedder det fra advokaturchefen.

Oprindeligt forlød det ellers, at politiet havde valgt ikke at gå videre med sagen, som de havde sendt retur til Trafikstyrelsen og bedt om oplysninger om Ubers virke i andre lande.

Det er disse oplysninger, politiet nu har fået i hænde og reagerer på, forlyder det.

Uber tager anmeldelsen alvorligt og siger til Finans Live, at de ønsker at samarbejde med de danske myndigheder, for at skabe bedre vilkår for forbrugerne.

»Hos Uber er vi opsat på at indgå i en konstruktiv dialog med relevante myndigheder og andre interessenter, mens vi fortsætter med at skabe innovative løsninger inden for rammerne af dansk lovgivning. UberPOP er en innovativ delebils-platform med det formål at øge udnyttelsen af de eksisterende biler på vejene samtidig med, at trængslen i de større byer mindskes ved anvendelse af en sikker og pålidelig service. I lighed med alle andre europæiske markeder ønsker vi i Danmark at samarbejde med de rette myndigheder for at sikre en høj grad af sikkerhed, og at frit valg og fri konkurrence får de bedste vilkår til fordel for den økonomiske vækst,« siger Alex Czarnecki, International Launcher hos Uber.

Uber kom til Danmark blot ti timer før Trafikstyrelsens anmeldelse af virksomheden indløb. Trafikstyrelsen mener, at Uber overtræder personbefordringsloven. Også Dansk Taxi Råd har anmeldt Uber.

»Når man kører taxakørsel, skal man have taxabevis og vognmandstilladelse, og det har man ikke i Ubers nuværende setup. Derfor mener vi, at det er piratkørsel,« sagde kommunikationsmedarbejder i Trafikstyrelsen Mads Gundelund Gerlach i forbindelse med anmeldelsen i november.

Transportminister Magnus Heunicke har udtalt til TV2, at Ubers koncept virker »som noget, der er på den anden side af, hvad vi kan tillade i Danmark«, men at han ville afvente Trafikstyrelsens redegørelse, førend han eventuelt ville træde ind i sagen

Artiklens emner
Uber