Erhverv

23-årig skal være direktør for Microsoft i Danmark - men kun for én dag

Seks store virksomheder i Danmark deltager for første gang i CEO1day, hvor en ung får lov til at sætte sig i direktørstolen for en dag.

Artiklens øverste billede
23-årige Zainab Alatraktchi skal være adm. direktør i Microsoft for en dag. Foto: Pressefoto

Når medarbejderne i Microsoft Danmark møder på arbejde den 20. februar, bliver det til en ny og væsentligt yngre adm. direktør, end de er vant til. For den dag skal 23-årige Zainab Alatraktchi nemlig køre parløb med Microsofts adm. direktør Marianne Dahl Steensen.

Microsoft Danmark deltager i CEO1day, hvor unge studerende får mulighed for at være adm. direktør i store virksomheder for en dag. Konceptet har kørt i andre lande i flere år, men det er første gang, at danske virksomheder deltager.

I alt har 40 studerende ansøgt om at være med i CEO1day, og rekrutteringsbureauet Odgers Berndtson har sammen med konsulentfirmet Boston Consulting udvalgt de seks studerende, der får lov til at prøve kræfter med at styre en stor virksomhed.

Udover Microsoft deltager også TDC, Føtex, DT Group, Det Kongelige Teater og Chr. Hansen.

Zainab Alatraktchi, der til daglig læser security risk management på Københavns Universitet, kommer ikke bare til at følge med i Marianne Dahl Steensens arbejdsdag. Hun skal selv bidrage aktivt.

»Vores ambition er, at Zainab Alatraktchi og Marianne Dahl Steensen skal køre parløb. Vi håber, at Zainab har lyst til at byde ind med hendes perspektiver og idéer,« siger Katrine Prien, der er kommunikationsdirektør i Microsoft.

Hov, det her indhold benytter cookies

På denne plads ville vi rigtig gerne have vist dig indholdet, men det kan vi desværre ikke, da du har fravalgt cookies. Vil du se indholdet skal du acceptere Marketing og Statistik, det gør du her: opdater dit samtykke.

Microsoft deltager nemlig ikke kun i CEO1day for at give de unge en mulighed for at se, hvordan det er at være adm. direktør. CEO1day skal også bruges til at gøre Microsoft mere attraktiv over for potentielle medarbejdere.

»Det er helt afgørende for os at kunne tiltrække unge og studerende. De er fremtidens talenter, og dem er der virkelig kamp om. Især inden for vores branche. Vi er generelt engageret i studiemiljøet, og vi er nysgerrige på at lære mere på den generation, og hvad skal vi tilbyde studerende og unge kandidater, når vi ansætter dem,« siger Katrine Prien.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.