Fortsæt til indhold

Familien Foss-dynastiet belønner sig selv efter rekordår

Velhaverfamilien Foss fra Sjælland indkasserede næsten en halv mia. kr. i 2016.

Nils Foss er 88 år, men er stadig aktiv i familieforetagendet N. Foss & Co. Familien har udsigt til en kontant gevinst på 461 mio. kr. fra N. Foss & Co. Foto: Ulrik Jantzen.
Erhverv

En af landets mest velpolstrede familier fik sig i 2016 en noget tykkere tegnebog.

Et nyt regnskab fra den sjællandske familie Foss’ holdingselskab, N. Foss & Co., viser således et rekordstort overskud i selskabet.

Familien Foss tjente i alt 461 mio. kr. i 2016. Det er 144 mio. kr. mere end året forinden. Størstedelen af overskuddet kommer fra familievirksomheden Foss A/S, der laver analyseudstyr til bl.a. fødevareindustien og beskæftiger næsten 1.400 ansatte.

Det rekordstore overskud betyder, at familien belønner sig selv. Foss-familien foreslår, at alle 461 mio. kr. udbetales som udbytte til aktionærerne - hvilket vil sige til Foss-familien, der i øvrigt lavede samme manøvre året før. Dengang var udbyttet på 317 mio. kr.

Ligesom overskuddet nåede rekordhøjder i 2016, gjorde omsætningen det samme. N. Foss & Co. omsatte for knap 2,2 mia. kr., hvoraf langt størstedelen blev hentet uden for landets grænser.

Mio. kr.20122013201420152016
Omsætning1.7391.7771.7412.0372.159
Resultat efter skat331332314317461
Egenkapital2.0002.1942.3272.5302.650

Udover Foss A/S er virksomhederne Løndal Østerskov og Ibsen Photonics også en del af N. Foss & Co-imperiet.

Familien Foss’ formue er de seneste år vokset støt, og ifølge en opgørelse fra Berlingske over landets rigeste familier kom familien i 2016 ind på en 10. plads med en formue på 8,2 mia. kr.

Peter Foss, bestyrelsesformand i både Foss og N. Foss & Co., er uddannet ingeniør som både sin far, farfar og oldefar.

Familiens vej til den store formue begyndte i 1956, da Nils Foss stiftede Foss Electric sammen med sin far, Erling Foss. De havde begge en ingeniøruddannelse bag sig, nøjagtigt som Alexander Foss, Nils Foss’ farfar, der var med til at grundlægge den børsnoterede danske koncern FLSmidth.

88-årige Nils Foss har været direktør ad to omgange i Foss Electric, der nu går under navnet Foss, og indimellem de to perioder som direktør i familievirksomheden, var han topchef i FLSmidth.

Nils Foss står stadig opført som direktør i N. Foss & Co., mens sønnen Peter Foss er bestyrelsesformand i både koncernen og virksomheden Foss. Ligesom sin far, farfar og oldefar er Peter Foss også uddannet ingeniør. Han var gennem to årtier øverste chef i familiens virksomhed, men overgik i 2011 til en rolle som bestyrelsesformand.

Artiklens emner
Foss