• Opdateret 31/05/2017 kl. 15:05
Erhvervsjura

Don Ø og Jørgen Glistrup får ikke Parken-dom for Højesteret

Det står nu fast, at Flemming Østergaard og Jørgen Glistrup begge skal afsone halvandet års ubetinget fængsel.

Artiklens øverste billede
Flemming Østergaard og Jørgen Glistrup kommer ikke i Højesteret i sagen om kursmanipulation med Parken-aktier. Foto: Jens Dresling

Det sidste ord i den såkaldte Parken-sag ser ud til at være sagt.

Både Jørgen Glistrup og Flemming Østergaard har nemlig fået afslag fra Procesbevillingsnævnet om at få deres dom fra Østre Landsret for Højesteret.

Det bekræftede først Jørgen Glistrups advokat, Andre Vrlic, til Berlingske, og senere har Flemming Østergaard oplyst til Ritzau, at han heller ikke kommer i Højesteret med sagen.

»Det er overraskende for os, at vi har fået et afslag. Vi havde håbet, at vi havde fået lov til at få sagen i Højesteret. Vi synes, at dommen er forkert, og at det er en prinicipiel sag, men det har nævnet altså ikke været enig med os ,« siger Andre Vrlic til Berlingske.

Afslaget fra Procesbevillingsnævnet betyder dermed, at Jørgen Glistrup og Flemming Østergaards dom fra Østre Landsret står ved magt, og at de begge skal afsone halvandet års ubetinget fængsel i sagen om kursmanipulation med Parken-aktier.

Derudover skal de have konfiskeret henholdsvis 800.000 og ni mio. kr.

En tredje tiltalt, der er omfattet af navneforbud, fik i Østre Landsret en dom på fire måneders betinget fængsel, mens Parken blev idømt en bøde på 13 mio. kr.

Parken-sagen er den mest højtprofilerede sag om kursmanipulation herhjemme. Bagmandspolitiets bevisførelse har inkluderet over 1.300 sider med handelsdata, båndoptagelser af telefonsamtaler og interne e-mails fra Parken-ledelsen.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.