Danske Bank sætter 17.000 kunders inkassosager i bero
For yderligere at reducere risikoen for overopkrævning sætter Danske Bank nu 17.000 kunders inkassosager i bero.
Danske Bank sætter nu omkring 17.000 kunders inkassosager i bero, indtil de er blevet gennemgået mere nøje.
Det oplyser banken i en meddelelse torsdag aften.
Sagerne sættes i bero i bestræbelserne på at rydde op efter de fejl, der er konstateret i bankens gældsinddrivelsessystem, meddeler banken.
Der er nærmere specifikt tale om sager, hvor der er afdraget 60 pct. eller mere af hovedstolen, og hvor der derfor er størst risiko for, at kunderne bliver opkrævet for meget, inden sagerne når at blive gennemgået. Inddrivelsen genoptages, når den enkelte sag er gennemgået og eventuelle fejl er rettet, forklarer banken. Herudover vil der desuden ikke blive tilskrevet renter i den periode, hvor sagen er sat i bero.
”Vi har allerede taget en række initiativer for at rette op på de fejl, som dataproblemerne i vores inkassosystem har medført, og som desværre har eksisteret i mange år, uden at være blevet håndteret tilfredsstillende tidligere. Vi har også gjort det klart, at alle kunder, der har betalt for meget, vil blive kompenseret fuldt ud. Men jeg kan godt forstå, hvis situationen har skabt usikkerhed hos kunderne," siger administrerende direktør Chris Vogelzang i meddelelsen og tilføjer:
"Derfor sætter vi nu de sager, hvor der er højest risiko for overopkrævning, i bero og giver også de kunder, hvor risikoen er lav, samme mulighed, samtidig med at vi stopper tilskrivning af renter på sager, der ikke er gennemgået. Vi beklager dybt vores fejl og den usikkerhed, det har medført for vores kunder, og vi gør vores bedste for hurtigst muligt at rette op på det.”
Ændringerne vil træde i kraft med udgangen af denne måned, og alle berørte kunder vil blive kontaktet direkte.
Finanstilsynet bad for nyligt Danske Bank om en redegørelse i sagen om bankens gældsinddrivelsessystem, og problemsagerne har på det seneste nærmest stået i kø for banken.
Berlingske og TV 2 har også tidligere beskrevet, hvordan banken i flere hundrede sager har brugt fejlbehæftede oplysninger, når banken var i retten med for eksempel fogedsager, dødsboer eller konkurssager.


