Finans

Medie: UBS søger forsikringer inden overtagelse af Credit Suisse

Afgørelsens time nærmer sig for den kriseramte storbank Credit Suisse.

Artiklens øverste billede
Bestyrelserne i UBS og Credit Suisse mødes hen over weekenden for at diskutere fusioneringen. Foto: Fabrice Coffrini / AFP

Rygterne om en mulig overtagelse af den kriseramte schweiziske storbank Credit Suisse har sviret hele weekenden. Lørdag sad bestyrelsen i Credit Suisse og diskuterede overlevelsesstrategier, mens bankens største rival, UBS, forhandlede en fusionering. Det skriver Reuters søndag morgen.

Ifølge Retuers oplysninger skrider forhandlingerne frem, og UBS skal lørdag have ansøgt den schweiziske regering om 6 mia. dollars, godt 40 mia. kr., for at dække omkostningerne, hvis UBS skal købe sin kæmpende rival.

UBS søger garantier, der dækker omkostningerne ved afviklingen af dele af Credit Suisse og potentielle retssagsomkostninger, skriver mediet, der har sine oplysninger fra en person tæt på forhandlingerne.

Weekendforhandlingerne kommer efter en brutal uge i bankverdenen, der kæmper med dalende tillid efter kollapser i USA. De schweiziske tilsynsmyndigheder og den schweiziske nationalbank har presset på for at få UBS til helt eller delvist at overtage kontrollen med Credit Suisse for at få situationen under kontrol.

I løbet af fredag faldt Credit Suisse-kursen omkring 8 pct. Det skete til trods for, at den schweiziske nationalbank tidligere på ugen var tvunget til at yde et nødlån på 50 mia. schweizerfranc, knap 380 mia. kroner.

Lånet har dog ikke stoppet faldet i aktiekursen, efter at bankens største aktionær, Saudi National Bank, fortalte internationale erhvervsmedier, at den ikke vil lægge flere penge i banken, ligesom det tirsdag kom frem, at kunder har trukket omkring 847 mia. kr ud af banken i det seneste kvartal. Samtidigt har mindst fire af Credit Suisses store rivaler pålagt restriktioner for at handle med den schweiziske storbank.

UBS har en markedsværdi på 56,6 milliarder dollars, mens Credit Suisse lukkede fredag med en værdi på 8 milliarder dollars.

Credit Suisse har gennem sine 167 år været blandt Europas største banker, og lige nu er det et af de mest prominente navne, der er fanget i markedsuroligheder, som er udløst af sammenbruddet af de amerikanske banker Silicon Valley Bank og Signature Bank, der kollapsede i sidste uge.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.