Medie: USA overvejer at blackliste Kinas største chip-producent
Hvis USA’s forsvarsministerium øger presset på de kinesiske techfirmaer, kan det intensivere konflikten mellem de to stormagter.
Det teknologiske kapløb mellem stormagterne USA og Kina har flere gange sendt de to lande på kollisionskurs, og med et nyt træk fra amerikanerne, kan de endnu engang puste til ilden.
Ifølge det amerikanske medie CNBC overvejer USA’s forsvarsministerium at blackliste det delvis statsejede kinesiske selskab SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation).
Selskabet er Kinas største leverandør af chips.
Diskussionen hos det amerikanske forsvarministerium går på, om SMIC skal tilføjes til USA’s handelsministeriums liste over virksomheder, der truer den nationale sikkerhed – den såkaldte ’Department of Commerce’s Entity List’.
Hvis SMIC ryger på den sorte liste, kan det komme til at tage meget længere tid for firmaet at modtage specifikke varer, som er produceret i USA. Trækket kan få stor betydning i den tech-striden mellem USA og Kina.
»Hvis handlingen gennemføres, vil det betyde, at al eksport til SMIC vil skulle gennemgå et mere omfattende gennemsyn,« udtaler en talsperson fra USA’s forsvarsministerium ifølge CNBC.
USA har i forvejen blacklistet 275 Kina-baserede firmaer, skriver Reuters.





