Nordea siger nu "sælg" af Rockwool: "Byggesektoren rammes hårdt"
Anbefalingen af aktien i isoleringskoncernen Rockwool bliver hos Nordea Markets sænket til "sælg" fra tidligere "hold". Det fremgår af et analysenotat fra banken.
Nordea ser risiko/afkast-forholdet som foruroligende, idet finanshuset venter et hurtigt fald i indtægterne som en direkte konsekvens af coronaviruspandemien.
- Historien viser, at byggesektoren, herunder isoleringsprodukter, rammes hårdt under en økonomisk nedtur. Dette afspejles ikke i aktiekursen, skriver Nordea.
Effekterne af coronavirusudbruddet kan være svære at måle på nuværende tidspunkt, vurderer banken.
- Men hvis påvirkningen er på linje med finanskrisen i 2008/09, så vil Rockwool opleve et fald på 20 pct. i indtægterne, betydeligt lavere EBIT-margin og en periode på tre år, før indtægterne er tilbage på niveauet før krisen, skriver Nordea.
Sådan et scenarie er ifølge Nordea ikke indregnet i kursen i dag, idet aktien i øjeblikket bliver handlet til en estimeret enterprise-værdi i forhold til EBIT på cirka 16 gange for 2021, hvilket er betydeligt over de cirka 5,5 gange, som målet bundede ud i efter dot.com-boblen og finanskrisen.
Nordea sætter kursmålet til 1215 kr., idet finanshuset ikke har noget kursmål på aktier med anbefalingen "hold".
Rockwool-aktien åbner tirsdag med et fald på 2,8 pct. i 1343 kr.
/ritzau/FINANS