Fortsæt til indhold

Mere skeptisk end andre: EU forventer lavere vækst i Danmark

I en ny prognose for den europæiske økonomi har EU-Kommissionen bl.a. zoomet ind på Danmark. Vurderingen er, at dansk økonomi blot vokser en anelse hurtigere end gennemsnittet for hele unionen.

Danmarks andel af vedvarende energi gør landet mindre sårbar over for mangel under Iran-konflikten. Men omvendt er de danske rederier mere sårbare over for forstyrrelser i skibsfarten, lyder det fra EU-Kommissionen i en ny prognose. Foto: Thomas Lekfeldt / Finans
Økonomi

For blot et år siden var Danmark en af de helt store højdespringere, når EU-Kommissionen gav sit bud på de økonomiske udsigter for de 27 medlemslande.

Det var dengang. Nu ser økonomerne i EU-Kommissionen et markant lavere tempo for sig, når de skal vurdere den danske økonomi.

Det viser den nye forårsprognose, hvori det anslås, at den danske vækst vil…

Artiklens emner
Dansk økonomi
Allan Sørensen