Fortsæt til indhold

Forsvarschefen: »Jeg er ikke i branchen for at bilde folk ind, at det her snart forsvinder«

Forsvarschef Flemming Lentfer vil ikke nedtone truslen. Tværtimod. Forsvaret øver sig på krig uden sikkert bagland. På ønskelisten til næste forsvarsforlig står, at Danmark kan levere det, som Nato beder om.

Forsvarschef Flemming Lentfer stod i uniform ved siden af statsminister Mette Frederiksen til et pressemøde i Statsministeriet, samme dag som Rusland havde angrebet Ukraine. Foto: Jonathan Damslund
Politik

Forsvarschef Flemming Lentfer var forberedt på, at Rusland kunne angribe Ukraine.

Alligevel står 24. februar 2022 som en milepæl. En markør på et før og et efter i en verden, som kræver en omfattende omstilling af det danske forsvar. Før kunne Danmark så at sige vælge, hvilke missioner soldater skulle sendes ud på. Sådan er det ikke længere. Truslen er en realitet. Alle mand skal være klar.

Artiklen er publiceret i samarbejde med Jyllands-Posten.
Artiklens emner
Forsvarspolitik
Troels Lund Poulsen