Fortsæt til indhold

Markant skift: I Stockholm falder boligpriserne over 1 pct. om ugen

Boligmarkedet i Sverige er overrumplet af prisfald. Det kan især mærkes i Stockholm, hvor markedet har oplevet et fald på 8,2 pct. over seks uger.

Den svenske forbrugertillid er rekordlav og forventningerne til boligmarkedet styrtdykker. Arkivfoto: Thomas Borberg/Ritzau Scanpix
Privatøkonomi

I lighed med det danske boligmarked er også det svenske marked mærket af den økonomiske situation. Bare værre.

I Stockholm er boligpriserne på halvanden måned faldet 8,2 pct. På landsplan er priserne faldet med 3,2 pct. i perioden, men tendensen er den samme. Det skriver Børsen.

Den svenske centralbank Riksbanken forhøjede i juni renten med 0,5 procentpoint til 0,75 pct., hvilket for alvor har kastet boligmarkedet øst for sundet ud i en nedtur. Rentestigningen er den højeste i 22 år.

»Nedturen har indtil videre været hurtigere og større, end vi havde forventet. Hovedårsagen er større og hurtigere rentestigninger end forventet. Forbrugertilliden er tæt på et rekordlavt niveau, og priserne er faldet i overensstemmelse med forbrugernes dramatisk forringede forventninger til boligpriserne,« skriver analytiker Gustav Helgesson fra Nordea til Børsen.

Det er især markedet for lejligheder, hvor de faldende priser springer i øjnene.

Hertil kommer, at boligmarkedet i højere grad end herhjemme er finansieret af lån med stor renterisiko. De fleste er nemlig lån med en rente, der bliver fastsat hver tredje måned. Derfor kan bankerne nærmest hæve renten i takt med, at Riksbanken hæver den styrende rente, skriver Børsen.