Overset boliglån sikrer flekslånere mod store renteregninger
På ét bestemt flekslån påvirker rentestigninger ikke den månedlige ydelse.
Flekslånernes daglige økonomi behøver ikke blive væltet af de voldsomme rentestigninger. For mange boligejere med flekslån vil renten stige fra 0 eller derunder til over 3 pct. ved næste refinansiering. Men der er en smutvej.
Ved én bestemt lånetype stiger ydelsen nemlig ikke, selv om renten hamrer opad.
Lånet tilbydes i Realkredit Danmark under navnet FlexLån T. Hvis renterne ændrer sig ved en refinansiering, reguleres det i løbetiden - ikke i ydelsen. Kun hvis det vurderes, at der er en risiko for, at afviklingen af lånet ikke kan holdes indenfor 30 år, kan der blive tale om at justere ydelsen i en periode for at komme tilbage på sporet.
- Hvis renterne stiger, forlænges løbetiden.
- Hvis renterne falder, forkortes løbetiden.
Hos Realkredit Danmark udgør FlexLån T en mindre del af alle udstående flekslån. Lånet er født med afdrag, og det kan kun ændres ved at skifte lånetype.
Netop kravet om afdrag kan være en forhindring for, at lånet ikke har fået større gennemslagskraft, mener Realkredit Danmarks cheføkonom Christian Hilligsøe Heinig.
»Mange boligejere foretrækker ikke at binde mere end nødvendigt af deres rådighedsbeløb til afvikling af boliggælden,« siger Christian Hilligsøe Heinig.
Der vil også være boligejere, der ikke har råd til at afvikle hurtigere på gælden end over de typiske 30 år.
»Vi ser heller ikke mange optage fastforrentede lån med kortere løbetider end 30 år af samme grund,« siger Christian Hilligsøe Heinig.
Værdien af et FlexLån T kommer i høj grad til udtryk, når renterne stiger, fordi ydelsen som udgangspunkt er fredet.
Men de, der har haft lånet, mens renterne var rekordlave, har også fået stor værdi og er nu bedre rustet til at klare de højere renter. De har fået forkortet deres løbetid, og jo kortere den er, desto hurtigere får boligejerne afdraget på deres gæld.
»De pågældende rammes ikke så hårdt af de stigende renter ved en refinansiering, da de har fået bygget en så stor buffer op, at afviklingen af lånet stadig kan holdes inden for de oprindelige 30 år,« siger Christian Hilligsøe Heinig.
Lånet skal afvikles i løbet af 30 år. Men det tages der højde for, før lånetilbuddet sendes ud.