Fortsæt til indhold

Efter et 2023 på hælene: Bilsalget taber pusten

Efter et træls 2023 venter bilbranchen et bedre 2024. I 1. kvartal er bilsalget dog dykket. Samtidig har elbilsalget tabt markedsandele i marts – få overblikket på 2 minutter.

De Danske Bilimportører har en forventning om, at elbiler vil udgøre mere end 50 pct. af salget af nye personbiler i 2024. Foreløbig indfrier elbilsalget ikke forventningerne. Illustration: JP/Finans
Privatøkonomi

Nye marts-tal for bilsalget ligner umiddelbart godt nyt for den grønne omstilling af bilparken. Men graves et spadestik dybere, fortæller tallene en anden historie.

1. Elbiler. I december 2020 skød et politisk flertal en omstilling af bilparken i gang. Fra fossilbiler til eldrevne biler – og helst regulære elbiler. Ambitionen er at runde en mio. elbiler i 2030. Båret frem af bl.a. milliardstore afgiftsrabatter og lave ejerafgifter er elbilsalget siden braget frem. Det gælder også i marts, hvor der kom nummerplader på 7.056 spritnye elbiler, hvilket kun overgås af elbilsalget i november og december 2023.

2. Tilbagegang. Trods det flotte elbilsalg i marts, vækker tallene givetvis bekymring i dele af bilbranchen. En mio. elbiler i 2030 kræver nemlig kontinuerlig fremdrift i elbilsalget. Ikke bare i antal solgte biler, men også i udbredelsen. Og her gemmer marts på kedeligt nyt for elbilsalget, idet månedens salg svarer til 41,8 pct. af det samlede bilsalg. Det er bedre end i marts 2023, men et dyk i forhold til februar, hvor elbilerne stod for 44,3 pct. af det samlede nyvognssalg.

3. Køberne. Elbilernes tilbagegang sker i et bilmarked præget af blodig priskrig på især elbiler. Derfor burde der alt andet lige være dækket op til, at bilkøber i stigende grad vender blikket mod nye elbiler. Især fordi mange elbilproducenter lokker med attraktive leasingtilbud. Privatleasing stod for 24 pct. af det samlede bilsalg i marts. Det er mere end en fordobling i forhold til samme tid sidste år, men ikke nok til at holde damp på elbilernes markedsandel.

4. Bonusinfo. Selv om politikerne har sat kursen mod en grøn bilpark, viser nye tal fra Danmarks Statistik, at danskere i hele landet fortsat vil eje millioner af benzin- og dieselbiler i 2030. Fortsætter udskiftningen af bilparken med den nuværende hastighed, vil mere end 2 mio. af de biler, som i dag kører rundt på vejene, stadig køre rundt i 2030. Bilparken består i dag af 2,83 mio. personbiler – heraf er blot 214.000 elbiler.

Artiklens emner
Bilbranchen
Elbiler