Firmaer holder bilsalget på rekordkurs
I år kan bilsalget i Danmark nå op mod 200.000 nye biler.
Efter et lille fald i juli er salget af nye personbiler i Danmark tilbage på rekordkurs, og der gættes nu på, at bilsalget for hele året kan nå op mod 200.000 biler.
Det viser nye tal fra Danmarks Statistik og De Danske Bilimportører. Der blev i august indregistreret 14.600 nye personbiler. Der er tale om en stigning på 2,1 pct. i forhold til samme måned i fjor.
Det ser ud til, at privatmarkedet har nået et mætningspunkt.Thomas Møller Sørensen, direktør i Bilbranchen under DI
Tallene viser dog også, at det nu i høj grad er firmaerne, der er med til at holde bilsalget på rekordkurs, mens privatbilisternes købelyst er nogenlunde på niveau med året før. Ifølge Danmarks Statistik udgør privatkøbernes andel 73.600 af de godt 127.000 biler, der er solgt i år. Det er en nedgang på 5 pct. i forhold til samme periode i fjor.
Til gengæld er firmaernes andel på 53.700 biler en fremgang på ikke mindre end 28 pct.
"Det ser ud til, at privatmarkedet har nået et mætningspunkt, selv når vi medregner privatleasing. Det er sket, i takt med at garagerne hos de private kunder er blevet fyldt op med især mikro- og minibiler," lyder det fra Thomas Møller Sørensen, der er direktør for Bilbranchen under DI.
Han glæder sig derfor over, at der er fremgang for både privatleasing og salget af firmabiler.
"Kunderne køber typisk en lidt større bil, når de privatleaser. Firmabilerne er også lidt større modeller. Det vil være en hjælp til forhandlerne, der de seneste år har været presset på indtjeningen på grund af det store salg af små biler. Dem er der mindre avance på, og de skaber mindre omsætning på værkstederne," forklarer Thomas Møller Sørensen.
Det samlede bilsalg for årets første otte måneder har været 127.671. Det er en fremgang på 5,9 pct. sammenlignet med samme periode i 2013, som var rekordår.
Derfor vurderer forbrugerøkonom Las Olsen fra Danske Bank, at årets samlede salg vil komme tæt på 200.000 biler.
Alligevel bliver der efter hans mening næppe tale om nogen markant fremgang i privatforbruget generelt.
"Når der korrigeres for sæsonudsving, har bilsalget siden februar været lidt nedadgående. Nu går det så den anden vej, men under alle omstændigheder er der tale om bilsalg på et højt niveau.
Men bilsalget trak ned i privatforbruget i andet kvartal, og selv med stigningen i august ser det ud til, at det også vil kunne ske i tredje kvartal. I foråret var det dog andre dele af privatforbruget, som i stedet trak op, og det ser ud til også at ske nu, bl.a. vurderet ud fra dankortomsætningen," forklarer Las Olsen.
Dog med tilføjelsen:
"Noget buldrende forbrugsopsving er der dog stadig ikke tale om."
Dog fortsætter tendensen med, at bilkøberne har fået mere mod på at købe de lidt større biler. I august udgjorde de mindste biler (som Volkswagen up!) knap 55 pct. af bilsalget, mens den kompakte mellemklasse (som Volkswagen Golf) tegnede sig for næsten 22 pct. For to år siden var de tilsvarende tal for de to bilklasser henholdsvis 63 og 16 pct.
Det understreges af, at der også sælges flere MPV'er - lidt større familiebiler.
"Det er meget positivt, at vi nu efter det lille dyk i juli igen oplever et stigende bilsalg, så vi kan konstatere, at markedet har stabiliseret sig på et historisk højt niveau. Rigtigt mange danskere har opdaget, at der kan være god økonomi i at skifte den ældre brugte bil ud med en ny med langt bedre brændstoføkonomi," lyder det fra Gunni Mikkelsen, der er administrerende direktør for De Danske Bilimportører.
Han forventer, at det høje bilsalg vil fortsætte året ud.
"Med mange nye modeller på markedet og et fortsat voksende transportbehov, forventer vi også i de kommende måneder høje salgstal," tilføjer han.
Listen over de mest solgte modeller, viser at mikrobilen Volkswagen up! stadig holder førstepladsen. Men flere konkurrenter er dog rykket tættere på. Det gælder ikke mindst Toyota Aygo, der lige er blevet introduceret i en nye udgave.
Og så er Mitsubishi pludselig at finde blandt de 10 mest solgte modeller i kraft af den nye Space Star, som Mitsubishi markedsfører som "miniklassens billigste bil".
I august blev der i øvrigt indregistreret 123 elbiler. Dermed er det samlede antal for året nået op på 811.

