Fortsæt til indhold

Boligejere vender ryggen til negativ rente

Gennembrud for lån med fast rente.

Privatøkonomi

Kun 25 ud af 1.000 boligejere har ladet sig friste af muligheden for at få et lån med negativ rente. Så få har nemlig valgt et F1-lån i årets første kvartal, viser nye tal for Realkredit Danmarks bruttoudlån.

I Realkredit Danmark udbetaler man i modsætning til Nykredit og Nordea Kredit F1-lån med negativ rente. Men det har kun 2,5 pct. af lånerne benyttet sig af. I stedet er der kommet så stor fokus på sikkerhed, at der er tale om et regulært gennembrud for fast forrentede lån. 83,1 pct. af bruttoudlånet i første kvartal bestod af fast forrentede lån.

»Dagens opgørelse viser med al tydelighed, at boligejerne ikke har ladet sig friste af muligheden for at få negative renter på deres realkreditlån. Aldrig i nyere tid har vi oplevet så få boligejere hjemtage F1-lån. Da F1-lånet var mest populært tilbage i starten af 2010, var det i omegnen af 500 ud af 1.000 boligejere, der hjemtog F1-lån,« siger cheføkonom i Realkredit Danmark, Christian Hilligsøe Heinig.

Dagens tal maner alle spekulationer i jorden om, at negative renter kunne få boligejerne til at miste interessen i at binde renten for en længere periode, mener han. I stedet har den mindre renteforskel mellem de korte og lange renter øget boligejernes interesse for at sikre sig mod rentestigninger.

Boligejerne nøjes ikke længere med kun at binde renten i en 3-årig eller 5-årig periode. Andelen af F3/F5-lån står også for en rekordlav andel af bruttoudlånet. Disse varianter fylder "kun" 11,5 pct. af bruttoudlånet mod i omegnen af 30 pct. i de foregående kvartaler.

»I stedet har boligejernes fokus næsten udelukkende været på fast forrentede lån, som har stået for hele 83,1 pct. af vores bruttoudlån i årets første kvartal. Vi skal mange år tilbage for at have oplevet noget tilsvarende, og ser vi bare på de senere år lød den hidtidige rekord på 61,8 pct. af bruttoudlånet.«

Fast forrentede lån er dermed for alvor er begyndt at spise markedsandele fra variabelt forrentede lån.

»Boligejerne skruer ned for rentefølsomheden i øjeblikket - uden det dog ændrer på konklusionen om, at boligejernes rentefølsomhed stadig er stor,« konstaterer Christian Hilligsøe Heinig.

Variabelt forrentede realkreditlån fylder i omegnen af 65 pct. af det samlede udlån til ejerboliger og fritidshuse, og på en stor andel af disse lån er der tilknyttet afdragsfrihed. Det medfører, at renteændringer slår hårdere igennem på den månedlige ydelse.

Artiklens emner
Realkredit Danmark