Så skete det: Lejlighederne i København er dyrere end nogensinde
Nye tal fra Homes prisindeks viser, at prisen på en lejlighed i hovedstaden steg med 5,7 pct. i april.
Det københavnske lejlighedsmarked er rødglødende.
Det bliver bekræftet i det månedlige boligprisindeks fra ejendomsmæglerkæden Home, der har sporet sig frem til, at priserne på lejlighederne i hovedstaden steg med hele 5,7 pct. i april.
Dermed kravler prisen på en gennemsnitlig lejlighed på 85 kvadratmeter op på 2.810.000 kr., hvilket er det højeste niveau nogensinde. De store tab under den økonomiske krise er altså overvundet. I hvert fald i København.
Men selvom man talte om en boligprisboble dengang i midten af nullerne, så er det endnu for tidligt at tage den snak i dag, lyder det fra mæglerkæden.
»I forhold til snakken om bobler, så er vi i tråd med Nationalbanken af den opfattelse, at prisniveauet indtil nu ikke til fulde har haft reageret i forhold til, at vi i Danmark har haft verdens laveste renter. Selv med de seneste dages renteudvikling er der fortsat bund under priserne,« siger Mads Ellegaard.
Hovedforklaringen på prisstigningen i København er ifølge Home et øget salg af projektlejligheder, der er dyrere og dermed trækker den gennemsnitlige pris op. Det skal ses i sammenhæng med, at priserne på projektlejligheder er steget med 20 pct. på under et halvt år, mens priserne på eksisterende lejligheder "blot" er steget 12 pct.
»Der er rigtig godt gang i ejerlejlighedsmarkedet. Både fremvisninger, handler og priserne peger i én retning, nemlig op, mens salgstiderne og prisafslagene peger nedad. Det går rigtig stærkt lige nu,« siger Mads Ellegaard, relationschef i Home.
På landsplan steg lejlighederne i april 2,6 pct. fra marts, og ser man over de seneste 12 måneder er der tale om et markant prisløft på 13,4 pct. De danske lejligheder ligger samlet set fortsat 10,6 pct. under toppen fra 2006.
Her er det værd at bemærke, at Aarhus dog er væsentligt tættere på pristoppen, som den så ud før krisen. De aarhusianske lejligheder steg med 2 pct. i værdi i løbet af april, og priserne befinder sig nu blot 0,1 pct. under den jyske storbys top fra januar 2007.
Trods de opskruede priser og den indbyggede frygt for prisbobler, så er det fortsat attraktivt at kaste sig ud på markedet, mener man hos Home.
»Selvom lejlighedspriserne er i rekord eller tæt på i København og Aarhus, holder de lave renter – trods rentestigningen – boligkøb attraktivt i forhold til et relativt dyrt privat lejemarked,« siger Mads Ellegaard.
Og interessen fra køberne er da også stor. Home har noteret sig, at fremvisningstallet for lejligheder, der er sat til salg hos ejendomsmæglerkæden, var 68 pct. højere i april i år sammenlignet med samme måned i fjor.

