Fortsæt til indhold

Andelshavere vandt i Højesteret: Banker risikerer milliardsmæk

Den nødlidende andelsboligforening Duegården må gå konkurs. Det kan få store konsekvenser for bankerne.

Andelsboligforeningen Duegården på Frederiksberg har vundet afgørende sejr i Højesteret. Nykredit står tilbage med kæmperegning.
Privatøkonomi

Et opsigtsvækkende slagsmål mellem den gældsplagede andelsboligforening Duegården og realkreditkæmpen Nykredit er slut.

Højesteret har onsdag eftermiddag besluttet, at Duegården på Frederiksberg må gå konkurs, og at dens andelshavere får strøget en gæld på næsten en halv milliard kroner.

Dermed er der sat endegyldigt punktum for en strid, der har stået på i årevis, og som potentielt kan få enorme konsekvenser for bankerne og realkreditsektoren.

»Højesterets flertal fandt, at der ikke var grundlag for at nægte konkurs med henvisning til, at Duegården ikke havde retlig interesse heri, og at Duegården opfyldte betingelsen om, at en skyldner skal være insolvent for at blive erklæret konkurs,« fremgår det af kendelsen.

A/B Duegården mener, at Nykredit har ydet dårlig rådgivning, da foreningen i 2007 blev finansieret med en cocktail af hundrede procents belåning, swaplån og rentetrappelån.

I dag er foreningen så håbløst forgældet, at andelshaverne kun har råd til at betale den månedlige husleje – og ikke holde ejendommen ved lige. Gælden i ejendommen er på næsten 500 mio. kr. – langt mere end ejendommen kan sælges for.

Derfor har andelshaverne ønsket rettens ord for, at de kan erklære sig konkurs, rive deres andelsbeviser i stykker og indtræde som lejere til en langt lavere omkostningsbestemt leje.

Nykredit, der har en kvart milliard kroner på højkant i sagen, har afvist kravet.

I første omgang fik andelshaverne medhold i Sø- og Handelsretten, men så omstødte Østre Landsret dommen. Nu har Højesteret truffet den endelige afgørelse med medhold i påstanden fra fire ud af syv dommere. Sagen sendes nu i Skifteretten.

Lasse Larsen, tidligere formand i AB Duegården, og blandt dem, der har ført an i slaget mod Nykredit.

Afgørelsen fra Højesteret var imødeset med stor spænding, da den kan påføre Nykredit og andre realkreditinstitutter voldsomme milliardtab.

En række nødlidende andelsboligforeninger landet over kæmper med lignende gældsproblemer. Med en sejr til Duegården i Højesteret kan disse foreninger potentielt erklære sig konkurs, har det lydt fra flere eksperter under sagens forløb.

En sejr til A/B Duegården får desuden store konsekvenser for udlånsbetingelserne til dele af andelsboligsektoren, lyder det.

Nykredit har gennem hele forløbet modsagt sig Duegårdens krav om konkurs, fordi realkreditinstituttet mener, at andelshavere ikke kan erklæres insolvente – og dermed konkurs – når de er i stand til at betale deres udgifter.

Det mener Højesteret imidlertid ikke.

Artiklens emner
Andelsboliger