Fortsæt til indhold

Medarbejdere blev fyret for at dumpe kursus: Nu får de 740.000 kr.

HK Kommunal håber, at alle offentlige arbejdsgivere vil tage ved lære af sagen.

Privatøkonomi

Alt var ikke helt, som det skulle være, da Københavns Kommunes økonomiforvaltning i maj valgte at fyre en række ansatte, efter de havde dumpet et fem dage langt økonomikursus.

I hvert fald har kommunen, som tidligere har afvist at have handlet forkert, nu indvilliget i at betale i alt 740.000 kr. i godtgørelse til de 13 medlemmer af HK.

Formand for HK Kommunal Hovedstaden, Winnie Axelsen, er glad for resultatet og håber, at sagen vil give stof til eftertanke hos samtlige offentlige arbejdsgivere.

»Et af vores mål har været, at den form for arbejdsgiveradfærd bliver lagt i graven for fremtiden. Både i Københavns Kommune og på andre offentlige arbejdspladser. Jeg håber virkelig, at denne sag har givet stof til eftertanke hos de offentlige arbejdsgivere, « siger hun til HK Kommunal.

Hos Københavns Kommune har sagen i hvert fald betydet væsentlige ændringer i arbejdsklimaet og i samarbejdet mellem ledere, tillidsrepræsentanter og medarbejdere, understreger Winnie Axelsen.

HK Handel oplyser, at der i forlisteksten, som er indgået mellem HK Kommunal og kommunen, står, at »godtgørelsen ydes med henvisning til lang ansættelse, og at det ikke har stået tilstrækkelig klart, hvad et utilfredsstillende kompetenceudviklingsforløb ville betyde for ansættelsesforholdet«.

Dertil har Københavns Kommune meddelt sine ansatte i samtlige forvaltninger, at det at dumpe et kursus ikke fører til en fyring.

Det opfatter Winnie Axelsen som en indrømmelse fra kommunen.

»Med forligsteksten får vores fyrede HK’ere oprejsning samtidig med, at den kommer meget, meget tæt på en egentlig undskyldning fra Københavns Kommunes side,« siger formanden.

Artiklens emner
HK/Kommunal