Briefing Morgen: Her er dit overblik på 2 minutter
Novo-direktør støber nu fremtidens vinderformel | Global minkproduktion rykker nu til Kina | Jysk-familiens designmøbler sætter rekord
GODMORGEN
Novo Nordisk når måske 250 mia. kr. i omsætning i 2032. Forskningsdirektøren fortæller, hvordan det skal ske. Samtidig kan du i denne morgenbriefing læse om, hvordan Danmark nu mister tronen som verdensførende inden for minkproduktion til østlige lande.
Nyheder
Novo-direktør støber nu fremtidens vinderformel
Novo Nordisk vil i 2032 måske have rundet 250 mia. kr. i omsætning. Nu løfter forskningsdirektør Mads Krogsgaard Thomsen lidt af sløret for, hvad han skal lykkes med, inden han går på pension. Finans tegner også et portræt af Mads Krogsgaard Thomsen, der er den med afstand længst siddende koncerndirektør med ansvar for forskning og udvikling blandt verdens største medicinalselskaber.
Mads Krogsgaard Thomsen er blevet kaldt Novo Nordisks svar på Lionel Messi. Foto: Gregers Tycho
Slut med mink i Danmark: Global produktion rykker nu til Kina
Minkavlere i Rusland og Kina ventes at øge produktionen nu, hvor den globale markedsleder Danmark er knockoutet. Man får nu flyttet produktionen til lande, hvor de veterinære kontrolsystemer er svagere, advarer en ekspert.
Jysk-familiens designmøbler sætter rekord. Bolia runder 1 mia. kr. i omsætning og firedobler overskuddet, viser nye regnskabstal. Rekordindtjeningen kommer på trods af massive investeringer og et tocifret milliontab på den norske krone.
Stormer mod milliardærstatus: Gymnasievenners firma fortsætter himmelflugt. Better Collective er efter 3. kvartal tæt på at være nået op på samme indtjening, som de havde i hele 2019.
Bilbrødres milliardkoncern køber stort op på Sjælland. Den familieejede bilkæmpe Ejner Hessel har købt tre bilforretninger i københavnsområdet og styrker dermed sit fodaftryk på Sjælland.
MT Højgaard-direktører i opgør: »Vi skal væk fra det image«. MT Højgaard forsøger at få lukket sine tvistsager, som der ifølge topledelsen er alt for mange af. Topledelsen mål er at gøre op med et konfliktpræget image og i stedet signalere samarbejde.
Det skriver andre
Regeringen overså et problem, som en »førsteårsstuderende på jurastudiet kunne have fanget«. Statsminister Mette Frederiksen vidste, at der ikke var noget lovgrundlag til at give minkavlere erstatning for alle de dyr, som hun krævede aflivet. Derfor burde regeringen have set, at der ikke var hjemmel til at beordre dem aflivet, siger juraeksperter. Det skriver Jyllands-Posten.
Coop udvider butikker for en halv mia. kr. Coop vil med en ny strategi opkøbe ejendomme og bruge over en halv mia. kr. på at udvide 140 butikker. Det skriver Børsen.
Gik du glip af...
Ansatte beskylder virksomheder for at blæse på nordjysk nedlukning. Myndighedernes omfattende nedlukning bliver gennemhullet af virksomheder, der sender ansatte ind og ud af de syv nordjyske kommuner, lyder anklagen fra 3F.
- Anklagen fra 3F: »Vi er vidende om, at et firma sendte 40 mand til Storkøbenhavn søndag for at arbejde på igangværende projekter ugen ud«
- Nordjysk direktør: »At mine medarbejdere sætter sig ind deres biler, kører ud til deres projekter, arbejder og kører direkte hjem til en af de syv kommuner igen, kan ikke udgøre en smitterisiko i forhold til så meget andet«
Claus Lønstrup vil gerne leve op til myndighedernes anbefalinger så vidt muligt, og at han lige siden torsdag i sidste uge har forsøgt at finde løsninger, men ikke alt kan lade sig gøre, siger han. Foto: Gunnar Nielsen
Indsigt
Vækstbørs i bølgegang. En måske knap så magisk vandvarmer, lån til dronning Elizabeths tidligere svigerdatter og et ejendomsselskab, der viste sig at være rent fup. Det er nogle af de sager, som har skabt sure vinde over First North.
Finans fakta
Elbilen har fart på: Så meget skrumper benzinbilens dominans. Flere nye elbiler viser sig på vejene, mens benzin- og dieselbilernes markedsandel i Danmark og EU bliver mindre, viser nye tal.
Hver 10. nye bil, der blev solgt i EU i tredje kvartal af 2020, var en elbil. For et år siden udgjorde elbiler kun 3 pct. Foto: Screenshot fra Datawrapper
Dagens profil
Finn Øelund: Det er hverken nemt eller romantisk at tjene penge på børserne. Han blev kendt som topchef i Air Greenland og Maersk Air. Nu forvalter han familiens opsparing med solide afkast på aktiehandel.
2020 har været Finn Øelunds hidtil bedste aktieår. Foto: Stine Bidstrup
Dagens tal
Så mange millioner kroner er der anmeldt krav for i konkursboet efter Scanleasing Danmark. Foreløbigt består de omsættelige aktiver af almindeligt drifts- og kontorinventar, to trailere, en ladvogn og to særlige baneracere. Det viser en ny redegørelse.
Børs
De amerikanske aktier steg onsdag. Det var teknologiaktierne, især de helt store navne, der trak markedet op. Til gengæld satte de cykliske aktier sig, efter de var strøget i vejret mandag og tirsdag. Det brede S&P 500-indeks vandt frem med med 0,8 pct. Nasdaq blev løftet endnu mere med 2,0 pct., mens Dow Jones faldt med 0,1 pct. Her er den seneste børsberetning.
Debat
Har kronen den kurs, som kroner skal have? Vi har fået en kunstigt lav kronekurs, mener Jørn Astrup Hansen i dette debatindlæg.
Det sker i dag
Københavns Lufthavne kommer med regnskab, mens Udenrigsministeriet opdaterer sine rejsevejledninger. I udlandet kommer Disney med regnskab, og USA fremlægger flere økonomiske nøgletal.
PS...
Købmand undrer sig: Minkaflivere køber ind i flok. Rema-købmanden i nordjyske Brovst har hver eftermiddag besøg af en større flok østeuropæere, der har tilbragt hele dagen med at aflive mink. Det har ifølge købmanden skabt uro blandt kunderne i den lille by, der er en del af coronakampens danske epicenter.

