Testværktøjer hjælper de unge med at vælge karrierevej
At få testet både personlighed og kompetencer i en ung alder kan hjælpe de studerende til en mere smidig overgang til arbejdsmarkedet.
Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.
Tiden nærmer sig, hvor de unge skal søge ind på deres drømmeuddannelse – uanset om det er videre fra folkeskole til ungdomsuddannelse med frist 1. marts eller fra ungdomsuddannelse til videregående uddannelse, hvor fristen for kvote 2-ansøgninger er 15. marts.
Vi hører tit om, at de unge – Generation Z – er bange for at vælge forkert. At flere mistrives og føler sig pressede over alle de muligheder og valg, der ligger foran dem. At de skal præstere og bliver sammenlignet med elever i andre lande i diverse PISA-undersøgelser.
Men måske skal vi ikke være så bange for at teste de unge. Faktisk kan testværktøjer være en hjælp, inden de står på tærsklen til arbejdsmarkedet. For værktøjerne kan gøre de unge mere afklarede. Hvor ligger mine styrker, og hvor har jeg et udviklingspotentiale?
Ved brug af testværktøjer allerede i en tidlig alder kan de unge blive klogere på sig selv og skarpe på, hvor de har nogle klare ressourcer, og hvor de modsat har nogle udfordringer.Charlotte Risskov Kræfting
Hvis jeg vil forfølge drømmen om at blive it-specialist, hvor er det så, at jeg skal sætte ind? Hvad er mulighederne inden for digitalisering og kunstig intelligens, og hvordan matcher det mine kompetencer og min personlighed?
Hvis jeg gerne vil være leder, hvordan ser det så ud med min indfølingsevne, helhedsorientering og kommunikative evner? Skal jeg øve mig i at blive mere ekstrovert, eller er det faktisk OK, at jeg lige tager mig lidt ekstra tid til at tænke, inden jeg svarer?
Generation Z ønsker at arbejde for virksomheder, der har et klart formål og tydelige værdier, og jo bedre de kender sig selv, jo lettere bliver det for dem at vurdere, om de passer ind i organisationen og virksomhedskulturen.
Fejlansættelser er dyre
Fra erhvervslivets side er der kamp om talenterne, og det koster mange penge at lave en fejlansættelse.
Der bliver brugt ressourcer på rekrutteringsproces og onboarding. Den nye medarbejder skal lære virksomhedens kultur, procedurer og processer at kende, ligesom kollegerne bruger energi på at få medarbejderen integreret på arbejdspladsen. Hvis det så ender i en hurtig opsigelse fra medarbejderen eller arbejdsgiverens side, begynder processen forfra.
Med brug af testværktøjer i rekrutteringsprocessen øges sandsynligheden for at ramme plet for begge parter. Derfor bliver test i stigende grad brugt i forbindelse med rekruttering.
Men for den yngre medarbejder kan det være første møde med testværktøjer. Det bliver måske tydeligt, at det strategiske overblik samt de analytiske evner og digitale kompetencer passer til en bestemt type job, men ikke nødvendigvis til drømmejobbet.
Så er det drømmejobbet, der skal revurderes, eller er det kompetencerne, som skal finpudses og udvikles for at blive udnyttet bedst muligt?
Livslang læring
Ved brug af testværktøjer allerede i en tidlig alder kan de unge blive klogere på sig selv og skarpe på, hvor de har nogle klare ressourcer, og hvor de modsat har nogle udfordringer.
De får et mere nuanceret billede af sig selv og opdager måske sider af sig selv, som har været usynlige og derfor ikke er blevet dyrket.
Vi taler ofte om livslang læring, og det gælder også, når det handler om at lære sig selv bedre at kende og udvikle sig hele livet. I den sammenhæng kan testværktøjer bruges til alt fra karriereplanlægning over rekruttering til team- og lederudvikling.

