Coop ramt af varemangel - kunder går forgæves
Koks i logistikken koster supermarkedsgiganten Coop millioner - og får kunder til at gå forgæves efter frostvarer.
Kunderne i landets største dagligvarekoncern, Coop, har nu i to uger måttet gå forgæves efter en lang række forskellige frostvarer.
Problemer med leverancer fra en ny frostdistributør betyder, at Coops 1.200 dagligvarebutikker kæmper med mangel på alt fra frosne grøntsager, ænder, fisk og brød til dessertis.
Det skriver Berlingske Business.
De tomme og halvtomme frysediske i Coops supermarkedskæder Kvickly, SuperBrugsen, Dagli'Brugsen, Fakta og Irma skyldes, at frysevirksomheden Coldstar, der har overtaget tjansen med at levere frostvarer til Coops supermarkeder, ikke har været i stand til at få nok frostvarer ud til butikkerne.
»Alle vores butikker får varer kørt ud. Men det sker slet ikke i de mængder og det tempo, de har behov for og vi gerne vil have. Det er utilfredsstillende,« siger Coops informationsdirektør, Jens Juul Nielsen, til Berlingske Business.
I øjeblikket får Coop kørt 30.000 kasser frostvarer ud om dagen til butikkerne.
»Og vi har behov for væsentligt mere for at kunne følge med, da der er 14 dages efterslæb på leverancer til butikkerne,« forklarer Jens Juul Nielsen.
Han siger, at det »100 pct.« er Coldstar, som har et problem, og at frysefirmaet arbejder på højtryk for at få løst problemet.
Ifølge Berlingske Business mister Coop i øjeblikket millioner af kroner ugentligt på det manglende salg af frostvarer. Det sker på et tidspunkt, hvor dagligvarekoncernen i forvejen kæmper med både omsætningen og indtjeningen.


