Fortsæt til indhold

Nu skal rutschebanen kunne klares uden kontanter

Forlystelsesparken Tivoli i København går i samarbejde med Mobilepay om nye betalingsformer for de over 4 mio. årlige gæster.

Erhverv

Tivoli i København vil med på den digitale udvikling, når det gælder betalinger. Derfor har forlystelsesselskabet netop indgået en samarbejdsaftale med MobilePay.

Det betyder i første omgang, at gæsterne kan betale med deres mobiltelefon - både ved indgangen til Tivoli og rundt om i dens forlystelser samt andre faciliteter. Målet er også senere i år at give mulighed for at købe billetter på forhånd via en app, mens der også ifølge parterne kommer andre serviceløsninger til.

I en pressemeddelelse fastslås, at Tivoli og MobilePay samtidig har besluttet, at de i fællesskab også vil udvikle helt nye betalingsmuligheder.

»Vi vil gerne styrke den digitale kundeoplevelse og gøre tingene nemmere og smidigere for vores gæster,« udtaler Tivolis direktør Lars Liebst i meddelelsen.

Han understreger, at de nye løsninger løbende bliver integreret i forlystelseshaven. Direktøren glæder sig samtidig over, at Tivoli angiveligt er blandt de første på det område inden for forlystelsesparker globalt.

Hos MobilePay mener adm. direktør Mark Wraa-Hansen, at Tivoli er den rette samarbejdspartner om mobilbetaling. Han håber, at endnu flere betalingsmåder vil vinde indpas med tiden, så Tivoli-gæster helt kan droppe kort og kontanter, hvis de ønsker det.

Tivoli offentliggjorde for nogle måneder siden regnskabet for 2017, som viste, at selvom færre gæster lagde vejen forbi Tivoli det år, sikrede forlystelsesparken sig det bedste resultat nogensinde. De besøgende brugte nemlig flere penge i parken.

Overskuddet før skat hos Tivoli var på 101 mio. kr. - 4 pct. mere end året før.

4,4 mio. besøgende gik gennem portene hos Tivoli i 2017. Det var et fald på 6 pct. i forhold til året før.

Artiklens emner
Mobilbetaling
Tivoli