»Bemærkelsesværdigt« få kontanter i krakket flyfirma
Kuratorerne i konkursboet efter Primera Air har hidtil fundet få aktiver i det krakkede flyselskab.
Det er lidt over en uge siden, at flyselskabet Primera Air valgte at lade sig gå konkurs.
Men allerede nu kan kuratellet i konkursboet fastslå, at der er usædvanligt få penge i boet.
Det fortæller Morten Hans Jakobsen fra Gorrissen Federspiel, der er kurator i konkursboet sammen med Finn Lynge Jepsen fra Elmann og Henrik Sjørslev fra DLA Piper.
»Der er bemærkelsesværdigt færre kontanter til rådighed i Primera Air, end hvis man sammenligner med andre flykonkurser,« siger Morten Hans Jakobsen til JydskeVestkysten.
Kuratellet kan endnu ikke angive en årsag til den slunke pengekasse i Primera Air, der har flere kreditorer end aktiver og samtidig har stor gæld.
Ifølge Peder Hornshøj, der er bestyrelsesmedlem i Primera Air og adm. direktør i Bravo Tours, som har samme islandske ejer, er det uventet leasing af fly, der har kostet for Primera Air.
»Det er det, der har kostet alle pengene. Som jeg forstår det, har det været meget, meget dyre løsninger, som man åbenbart ikke har haft råd til,« siger han til JydskeVestkysten.
Som Finans mandag kunne afdække, solgte Primera Air flybilletter helt op til sin konkurs. Derudover ændrede selskabet bag Primera Air navn i cvr-registeret tre dage før konkursen. Det samme gjorde rejsekoncernen Primera Travel, der driver rejseselskaber som Bravo Tours og Sun Tours.
På Primera Airs hjemmeside er nyheden om flyselskabets lukning dateret til kl. 21 den 30. september. Altså knap et døgn før konkursmeldingen blev meldt ud i offentligheden.
Kuratellet i konkursboet efter Primera Air har oplyst til Finans, at de undersøger forholdene op til konkursen. Lige nu er fokus dog primært på » at sikre de tilbageværende aktiver og sikre kommunikation til de mange medarbejdere og andre interessenter, der er kommet i klemme i forbindelse med konkursen«.