Fortsæt til indhold

Søren Bælum er gået personligt konkurs

Det er gået ned ad bakke for champagne-iværksætteren Søren Bælum, som tidligere ikke har været bleg for at vise sin ekstravagante livsstil.

Søren Bælum er gået personligt konkurs.
Erhverv

Fundamentet under det berømte, berygtede og i særdeleshed udskældte såkaldte ”Aarhus-netværk” ser ud til at være ved at smuldre.

I hvert fald er en endnu en person med tråde til gruppen nu gået personligt konkurs. Det er tredje personlige konkurs i "Aarhus-netværket" inden for en uge.

Det fremgår af et dekret i Statstidende.

Denne gang er der tale om den mediedøbte champagne-iværksætter Søren Bælum, som Retten i Holbæk har taget under konkurs torsdag d. 4. maj.

Søren Bælum har en lang række virksomheder bag sig, herunder The Trade Company, som gik konkurs i januar i år.

Ifølge en opgørelse fra Gældsstyrelsen, som Finans har fået aktindsigt i, er The Trade Company gået konkurs med en gæld på mere end 5,4 mio. kr.

Virksomheden stod bl.a. bag webshoppen Styled.dk, der fik stribevis af dårlige anmeldelser på Trustpilot og både er blevet efterforsket af Forbrugerombudsmanden og politiet for ulovlig markedsføring, salg af kopivare, og fordi nogle kunder aldrig modtog deres bestilte varer.

Berlingske har tidligere kunnet afsløre, at The Trade Company havde flere forbindelser til den skandaleramte webshop Coolsnow og et netværk af mere end 100 webshops i Danmark og udlandet, som alle var startet af den samme gruppe bekendte fra Aarhus, og som alle blev beskyldt for snyderi og bedrag.

I sidste uge kom det frem, at to personer med tråde til netværket, nemlig Halfdan Valentin Harring og Anders Larsen, var taget under konkursbehandling, hvilket gør Søren Bælum til den tredje i rækken af personlige konkurser i Aarhus-netværket.

Østjyllands Politi oplyser i et skriftligt svar til Finans, at både The Trade Company og virksomheden Coolsnow, som er under konkursbehandling sammen med ejer og direktør Anders Larsen, begge fortsat er under efterforskning.

Søren Bælum blev offentlig kendt som manden bag champagnefirmaet Deluxlife.dk, som var meget åben omkring sin luksuriøse livsstil og sin vej til millionerne. Firmaets første regnskab havde dog et underskud på 700.000 kr., og senere blev det afsløret, at han havde solgt billig alkohol forklædt som eksklusiv champagne.

Finans har forsøgt at få en kommentar fra Søren Bælum selv, men indtil videre uden held.

Artiklens emner
Konkurser
Forbrugerombudsmanden