Fortsæt til indhold

Danske virksomheder er de mest digitaliserede i Europa - men hvor længe?

»Hvis ikke vi gør noget, ender vi med en analog arbejdsstyrke i en digital tidsalder,« lyder advarslen.

Dansk virksomheder topper EUs opgørelse over digitalisering, men manglende specialister får skyerne til at trække sig sammen over den flotte placering. Foto: Greg Biss
Erhverv

Omdelingen af post i Danmark er en stor underskudsforretning for Post Nord. Men det er måske ikke så overraskende ifølge nye tal fra EU.

Hvert år udgiver EU en opgørelse - Digital Economy and Society Index (DESI) - over, hvordan det står til med digitaliseringen i medlemslandene. I årets opgørelse står det klar, at danske virksomheder scorer topkarakter for deres digitalisering. Samtidig er danskerne også det folkefærd i EU, som bruger nettet mest, og vi er blandt de bedste til at bruge det.

At danskerne er gode til at bruge nettet, er noget virksomhederne kan bruge, mener Birgitte Hass, adm. direktør i IT-Branchen.

»Det er fantastisk, at vi har opnået den her placering. Vi er superbrugere af it, og det kan virksomhederne bruge til at teste idéer og løsninger lokalt, inden de går ind på det globale marked,« siger Birgitte Hass.

Kilde: Digital Economy and Society Index

Men det kan blive svært at fastholde den stærke position for virksomhederne. I en redegørelse fra Erhvervsstyrelsen skønnes det, at Danmark i 2030 vil mangle 19.000 it-specialister.

Den store mangel på kompetencer betragter fagleder for Dansk Industris digitaliseringsindsats Christian Hannibal da også som den største trussel mod Danmarks førerposition.

»Det er de kloge hoveder, der skal sørge for, at virksomhederne bliver mere digitale, det kan vi ikke klare uden talenter. Hvis ikke vi gør noget på den front, ender vi med en analog arbejdsstyrke i en digital tidsalder. « siger Christian Hannibal.

Den betragtning er Birgitte Hass enig i.

»Vi er faldet fra en ottende- til en niendeplads, når det kommer til uddannelsen af it-specialister. Det betyder, at nogle af de øvrige 28 EU-lande er ved at smutte uden om os. Det vil snart ramme os, at vi uddanner færre it-specialister,« siger Birgitte Hass.

Erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) er også helt med på, at hvis danske virksomheder fortsat skal være førende inden for digitalisering, skal der skabes bedre forudsætninger for udviklingen af de digitale kompetencer.

»Virksomhedernes adgang til de rette digitale kompetencer er en af de væsentligste faktorer i den digitale omstilling. Derfor arbejder vi på at etablere en teknologipagt med blandt andre arbejdsmarkedets parter og universiteterne for at sikre stærkere tekniske uddannelser,« siger Brian Mikkelsen i en pressemeddelelse.

Artiklens emner
Digitalisering
DI