Fortsæt til indhold

Sydbank-anaytiker: Et stort tilbageslag for udviklingspipelinen i Lundbeck

Investor
/ritzau/FINANS

Det er et stort tilbageslag for udviklingspipelinen hos Lundbeck.

Det vurderer senioranalytiker Søren Løntoft Hansen fra Sydbank, efter at Lundbeck fredag efter børslukketid meldte om skuffende resultater fra to forskningsstudier.

- Det sender et super skidt signal, i forhold til at det var nogle midler som egentlig var udset til at tage over og bidrage med nogle positive pengestrømme, når nogle af de midler, som Lundbeck for nuværende har på markedet, løber af patent, siger Søren Løntoft Hansen til Ritzau Finans.

Fredagens første meddelelse fra Lundbeck kom lige efter børslukketid, hvor det blev oplyst, at et fase IIa-studie af Foliglurax til behandling af Parkinsons sygdom var floppet.

Det program lukkes nu ned og medfører en nedskrivning på 100 mio. euro, hvilket påvirker forventningerne til 2020, som derfor nedjusteres.

Efterfølgende meddelte Lundbeck, at der ikke er blevet påvist tilstrækkelig effekt at fortsætte udviklingen af et middel - Lu AG06466 - til Tourette-syndrom.

- Der er ingen tvivl om, at det her er et tilbageslag for deres pipeline, og de må klø sig i håret og kigge efter andre midler, som de kan købe op eller midler de kan indlicensere - det er min klare forventning i hvert fald.

- Signalet i forhold til at man formentlig skal ud at styrke pipelinen igen er skidt, og den vi investorerne tage negativt op. Hvor meget er svært at spå om i de her tider, hvor markedet er styret af frygt, siger Søren Løntoft Hansen.

Lundbeck tilføjede Foliglurax til porteføljen i marts 2018 gennem opkøbet af Prexton Therapeutics. Betalingen var på 100 mio. euro kontant. Det er det beløb, som nu bliver nedskrevet fuldt ud.

Udover den initiale betaling kunne der komme yderligere milepælsbetalinger på op til 805 mio. euro i takt med en eventuel succesfuld udvikling af midlet.

I maj 2019 fulgte købet Abide Therapeutics, som blandt andet omfattede udvikling af midlet mod Tourettes sygdom. Her betalte Lundbeck 250 mio. dollar ved aftalens indgåelse.

- Så der er blevet noget på opkøb for at styrke pipelinen, og så er det ærgerligt, når man skal rapportere data for de to ledende midler af de opkøb for Lundbeck - det sender et skidt signal.

- De her to nyheder understreger hvor svært det kan være at vise en effekt i sygdomme i centralnervesystemet, hvor Lundbeck ligesom har sin gang, siger siger Søren Løntoft Hansen.

Mens Foliglurax-udviklingsprogrammet lukkes helt ned og der ikke blev påvist tilstrækkelig effekt til at fortsætte med udviklingen af Lu AG06466 til Tourette-syndrom, så er bivirkningsprofilen sådan på sidstnævnte, at Lundbeck iværksætter yderligere forskningsstudier for andre indikationer.

- Forskningen, der foregår på Lundbeck La Jolla Research Center, giver Lundbeck mulighed for at udvikle flere nye klasser af stoffer til behandling af et bredt spektrum af hjernesygdomme og udnytter dermed potentialet indenfor en af de største og mest forskelligartede enzymklasser – serinhydrolaserne, siger forskningschef Johan Luthman fra Lundbeck i fredagens meddelelse.

Lundbecks aktie ligger mandag ved 9.35-tiden 2,7 pct. lavere i 189,80 kr.

Artiklens emner
Lundbeck
Søren Løntoft Hansen